Μεγάλη νίκη για τα Χανιά στο κρητικό ντέρμπι – Επικράτησαν 3-2 της Επισκοπής

Το γκολ του έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 83ο λεπτό από τον Ιατρούδη, ένα γκολ λύτρωση για τα Χανιά με βάση το πώς εξελίχθηκε το ματς, αλλά και το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 2-0 στο 7ο λεπτό χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Μάναλης και Κόλα!

Τα πράγματα γύρισαν αντίστροφα όμως στη συνέχεια, με την Επισκοπή μέσα σε

λιγότερο από μισή ώρα να ισοφαρίζει σε 2-2 με τα τέρματα των Σταθόπουλου και Αμπαφού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Επισκοπή έμεινε με 10 παίκτες όταν στο ξεκίνημα του κιόλας αποβλήθηκε ο Παπαδόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα σε παίκτη των Χανίων.

Το γκολ που έκρινε εν τέλει τη νίκη για τα Χανιά τα οποία φτάνουν σε τρίποντο μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα σημειώθηκε στο 83ο λεπτό από το γύρισμα του Κόλα με τον Ιατρούδη να σημαδεύει αυτή τη φορά σωστά, νικώντας τον, εξαιρετικό για ένα ακόμα παιχνίδι, Ψαρρά.

Η Επισκοπή είχε την ευκαιρία τουλάχιστον σε δύο κραυγαλέες περιπτώσεις με τον Βουκελάτο να φτάσει σ’ ένα τρίτο γκολ και ουσιαστικά να προηγηθεί στο παιχνίδι, αλλά ο πρώην συμπαίκτης του στην Επισκοπή και τερματοφύλακας των Χανίων, Καλογεράκης, κατάφερε να τον νικήσει…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4’ Τετ α τετ του Αμπαφού που προσπαθεί να πλασάρει τον Καλογεράκη η μπάλα περνά σε κόρνερ μετά την αδυναμία του Αραμπατζή να βάλει την προβολή.
5 (1-0) Γύρισμα του Σερβιλάκη στον Μάναλη που σκοράρει με κοντινό πλασέ.
7’ (2-0) Μπαλιά του Σερβιλάκη για τον Κόλα ο οποίος πλασάρει εύστοχα τον Ψαρρά.
10’ (2-1) Ο Σταθόπουλος γυρίζει στον Κρίκλοου που ευστοχεί από κοντά μειώνοντας το σκορ.
22’ Εκτέλεση κόρνερ του Μπουτσάκη, κεφαλιά από τον Μάναλη ο Ψαρράς αποκρούει σωτηρία για την Επισκοπή.
18’ Εκτέλεση φάουλ του Σκεντεράι η μπάλα φτάνει στον Αραμπατζή που σουτάρει πέφτοντας άουτ.
13’ Σουτ του Σταθόπουλου από μακρινή απόσταση δεν ανησυχεί τον Καλογεράκη.
28’ Ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Κόλα πασάρει στον Μπουρσέλη ο οποίος σουτάρει ο Ψαρράς αποκρούει με τα πόδια. Αμέσως μετά ο Κόλα πάει να επωφεληθεί αλλά η μπάλα καταλήγει κόρνερ από τη νέα απόκρουση του τερματοφύλακα της Επισκοπής.
37’ (2-2) Εξαιρετικό τελείωμα σε σουτ του Αμπαφού με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Καλογεράκη.
47’ Αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παπαδόπουλου για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλό του.
50’ Ωραίο διαγώνιο σουτ από τον Μπουρσέλη διώχνει σε κόρνερ ο Ψαρράς. Στην εκτέλεση που ακολουθεί από τον Μπουρσέλη, η κοντινή κεφαλιά του Μάναλη αποκρούεται από τον Ψαρρά.
51’ Σουτ εκτός περιοχής του Λεμονή άουτ.
53’ Απίστευτη ευκαιρία για τα Χανιά, ο Κόλα πασάρει στον Μανουσάκη που προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ψαρρά χωρίς επιτυχία.
59’ Σάντρα από τον Σερβιλάκη, κεφαλιά του Ιατρούδη άουτ.
65’ Σέντρα του Τσέλιου η κεφαλιά ψαράκι του Μάναλη αποκρούεται από τον Ψαρρά. Από κοντά με προβολή δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο Μανουσάκης.
69’ Ο Αμπαφού βγάζει μπαλιά στον κενό χώρο για τον Βουκελάτο ο οποίος βγαίνει σε θέση τετ α τετ με τον Καλογεράκη, ο τερματοφύλακας των Χανίων αποκρούει σωτήρια, διατηρώντας το 2-2.
72’ Ο Βουκελάτος με ωραία ατομική ενέργεια καταφέρει να βρεθεί ξανά απέναντι από τον Καλογεράκη, αλλά νικητής ξαναβγαίνει ο τερματοφύλακας των Χανίων.
75’ Σέντρα του Τσέλιου ο Κόλα αμαρκάριστος κάνει κακό σουτ και η ευκαιρία χάνεται για τα Χανιά.
76’ Αντεπίθεση για την Επισκοπή, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Βουκελάτου ο οποίος δοκιμάζει το σουτ από μακριά σε ετοιμότητα ο Καλογεράκης.
77’ Σέντρα του Κατσούρι δεν μπορεί με κεφαλιά από κοντά ο Μάναλης.
79’ Νέα αντεπίθεση για την Επισκοπή ο Βουκελάτος και πάλι βρίσκεται απέναντι από τον Καλογεράκη αλλά σουτάρει πάνω του.
83’ (3-2) Ο Κόλα γυρίζει στην περιοχή για τον Ιατρούδη που με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ψαρρά.

Διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου) – Φραγκιαδάκης (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)

Χανιά (Νίκος Μαναρώλης-Σταύρος Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (78’ Καμαρά), Μπάτζιος, Σέχου, Σερβιλάκης (64’ Ρότσα), Μπουτσάκης (57’ Τσέλιος), Λεμονής, Μπουρσέλης (57’ Ιατρούδης), Κοκκίνης (46’ Μανουσάκης), Κόλα, Μάναλης

Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Πολίτης, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Παπαδόπουλος, Σκεντεράι, Κούτσιας, Κρίκλοου (51’ Βουκελάτος), Αραμπατζής (78’ Καφετζής), Αμπαφού, Σταθόπουλος (64’ Τσιλεδάκης)

athlitiko.gr

The post Μεγάλη νίκη για τα Χανιά στο κρητικό ντέρμπι – Επικράτησαν 3-2 της Επισκοπής appeared first on zarpanews.gr.

Μεγάλη, Χανιά, – Επικράτησαν 3-2, Επισκοπής,megali, chania, – epikratisan 3-2, episkopis