«Κόκκινη» κούπα και στο χάντμπολ

«Κόκκινη» κούπα και στο χάντμπολ 12.03.2018Άλλα αθλήματα

Πρώτη κούπα και στο χάντμπολ ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» στην πρώτη χρονιά του τμήματος χάντμπολ κατάφεραν να σηκώσουν το Κύπελλο Ελλάδας, καθώς επικράτησαν χθες με 26-22 στο κλειστό της Γλυφάδας του Δούκα, στον τελικό του φάιναλ φορ.

Οι Πειραιώτες, που είχαν κορυφαίο τον τερματοφύλακά τους Κώστα Τσιλιμπάρη, ο οποίος

κατέβασε τα «ρολά» (αναδείχθηκε MVP), κατάφεραν να ελέγξουν από την αρχή τον ρυθμό του παιχνιδιού, ωστόσο ο Δούκας αντέδρασε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν κοντά στο σκορ μέχρι το 26΄, όπου με ένα ξέσπασμά του ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (13-10). Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ πιο δυνατά, «έσφιξαν» περισσότερο την άμυνά τους και σκοράροντας πολλές φορές με σουτ από τα εννιά μέτρα έφτασαν τη διαφορά στα 8 γκολ (20-12 στο 42΄) και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, φτάνοντας στη νίκη (26-22) που τους χάρισε το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία τους.