Την πρώτη νίκη του στη Volley League κατέκτησε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς, ο οποίος επικράτησε της Κομοτηνής στο τάι μπρεικ (26-24, 23-25, 25-23, 19-25, 15-10) σε παιχνίδι για την αναβληθείσα 1η αγωνιστική.

Το παιχνίδι στο Ζηρίνειο ήταν αμφίρροπο και κράτησε για περισσότερες από δύο ώρες. Η Κηφισιά προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» και να οδηγούν το παιχνίδι στο 5ο σετ.

Εκεί η Κηφισιά, πιο αποφασιστική, κατάφερε να φτάσει στη νίκη, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων.

Πάντως, η Κηφισιά, παρά τη νίκη της, παρέμεινε στην «ουρά» της βαθμολογίας, με 3 βαθμούς, ωστόσο έδειξε ότι «ανεβάζει στροφές» ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχει ρεπό.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του συλλόγου έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Κομοτηνή συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο ο Τέιλορ Χαντ, με δύο συνεχόμενες επιθέσεις, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους 8-6. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με άσο του Ρενάν «προσπέρασε» με 12-11. Το σερβίς της Κομοτηνής συνέχισε να «πληγώνει» την ομάδα των Βορείων Προαστίων, καθώς με άσο του Ναράγκουα έφτασε στο +2 (14-12), με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά επέστρεψε από το τάιμ άουτ «μεταμορφωμένη» προς το καλύτερο και με διαδοχικούς πόντους πέρασε ξανά μπροστά με 16-15. Η Κομοτηνή για ακόμα μία φορά αντέδρασε και μετά από πόντο από τον Δαλακούρα και μπλοκ του Χριστόφα πάνω στον Χαντ προηγήθηκε 19-16.

Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη βελτίωσαν το σερβίς τους και με πέναλτι του Λάανε, έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 22-21. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε στη θέση του Νικολάκη τον Μπέλο και ο έμπειρος παίκτης τον δικαίωσε, καθώς με δικό του μπλοκ έφερε το σετ στα ίσα 22-22. Εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς από Λάανε και Ανδρεάδη έφεραν το σετ στο23-23.

Ο Ναράνγκουα με επίθεση διαμόρφωσε το 24-23, δίνοντας σετ μπολ στην Κομοτηνή. Ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια έκανε λάθος στο σερβίς 24-24. Στην επόμενη φάση ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 25-24, το οποίο ο Ρεκ φρόντισε να τελειώσει με μονό μπλοκ πάνω στον Δαλακούρα, διαμορφώνοντας το 26-24.

H ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και με δύο συνεχόμενες επιθέσεις του Δαλακούρα και λάθος των γηπεδούχων προηγήθηκε με 8-4. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ και μετά από άουτ επίθεση του Ρεκ προηγήθηκαν 10-5.

Στην εξέλιξη του σετ το φιλέ έκανε το «χατίρι» του Ρουμελιωτάκη, ο οποίος με άσο μείωσε 11-8. Σε εκείνο το σημείο ο Ρούσης αντικατέστησε τον Νικολάκη και με πέναλτι του Ρενάτο η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε στο -2 (13-11). Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ μείωσε 17-15. Ο Καναδός διαγώνιος πανηγύρισε έντονα και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα (18-15). Ο εκνευρισμός έκανε την εμφάνισή του στην αθηναϊκή ομάδα η οποία βρέθηκε πίσω με 20-15. Στη συνέχεια με Ρεκ και Ρουμελιωτάκη να τελειώνουν επιθέσεις η Κηφισιά μείωσε 20-19. Η Κομοτηνή, μετά από άουτ επίθεση του Λάανε και άσου του Πάουλο, προηγήθηκε 23-19. Η Κηφισιά μείωσε 24-23 με τον Ρουμελιωτάκη, όμως ο Ναράνγκουα με επίθεση διαμόρφωσε το 25-23.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ. Με μπλοκ του Λάανε και άσο του Ρεκ προηγήθηκαν 4-0, ενώ με διαδοχικά μπλοκ του Ρενάτο η διαφορά έφτασε το +6 (10-4). Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» τη διαφορά και με τον Ναράνγκουα μείωσαν 12-11, ενώ με μπλοκ του Χριστόφα στον Χαντ πέρασε και μπροστά με 18-17.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο. Επίθεση του Ρεκ και λάθος στην υποδοχή της Κομοτηνής έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα των Βορείων Προαστίων 21-20, με τους φιλοξενούμενους να καλούν τάιμ άουτ. Στην επόμενη φάση τριπλό «Κηφισιώτικο» μπλοκ πάνω στον διαγώνιο της Κομοτηνής έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους 22-20.

Με λάθος του Ρενάν στο σερβίς η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Ο Ναράνγκουα με επίθεση μείωσε 24-23, αλλά ο ίδιος παίκτης έκανε φιλέ στο σερβίς και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ η Κομοτηνή ξεκίνησε καλύτερα και με καλό μπλοκ προηγήθηκε 7-3, αναγκάζοντας τον προπονητή της Κηφισιάς να πάρει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μετά από φάση διαρκείας έφτασαν στο +5 (13-8). Ο Σπυριούνης πέρασε στη θέση του Λάανε, κάνοντας το ντεμπούτο του με την ομάδα των Βορείων Προαστίων. Η Κηφισιά προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σταθερά το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-19 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά, με πόντους από τους Ρεκ, Χαντ και Λάανε, προηγήθηκε 4-1, ενώ στην εξέλιξή του, με έξυπνο πλασέ του Νικολάκη, το σκορ έγινε 5-2. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με άσο του Ναράνγκουα μείωσαν 5-4. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με επίθεση του Χαντ πήγε ξανά στο +3 (7-4).

Οι δύο ομάδες αλλάξανε πλευρές με το σκορ στο 8-5, μετά από επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Μετά από φάση διαρκείας ο Χαντ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, διαμόρφωσε το 9-5. Το +4 για την Κηφισιά διατηρήθηκε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Λάανε 11-7. Η Κηφισιά με άσο του Λάανε έφτασε σε πενταπλό ματς μπολ 14-9. Ο Ναράνγκουα με επίθεση «έσβησε» το πρώτο, μειώνοντας 14-10. Ο Χαντ με επίθεση διαμόρφωσε το 15-10, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 23-25, 25-23, 19-25, 15-10) σε 121 λεπτά.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1π. (1/2επ.), Ρουμελιωτάκης 14 (13/29, 1 άσσος, 59% υπ., 26% αρ.), Ρεκ 14 (8/11, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Χαντ 31 (28/57, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λάανε 8 (6/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63% υπ., 30% αρ.), Ρενάτο 8 (6/11, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. – 65% υπ., 27% αρ.), Κάπελας, Ρούσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης (λ).
ΜΓΣ Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 3 (1/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπερτασόνι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρενάν 14 (9/13, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αν.Δαλακούρας 18 (17/36, 1 μπλοκ, 41%υπ., 24% αρ.), Νουράνγκουα 17 (14/27, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστόφας 12 (9/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Αρχοντούδης (λ. – 29% υπ., 11% αρ.), Παπαδάκος, Καβαρατζής 7 (4/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ., 56% αρ.), Ανδρεάδης.

The post Volley League: Νίκη της Κηφισιάς επί της Κομοτηνής στον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής appeared first on Ενυπόγραφα.

Volley League, Νίκη, Κηφισιάς, Κομοτηνής, 1ης,Volley League, niki, kifisias, komotinis, 1is