ΑΕΚ – Καρδίτσα 96-65: «Διαστημική» εμφάνιση (highlights)

Ύστερα από τη νικηφόρα πρεμιέρα της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη, η Ένωση πήρε το πρώτο εντός έδρας θετικό αποτέλεσμα στη Stoiximan GBL Η «Βασίλισσα» επικράτησε 96-65 της Καρδίτσας και έκανε το 2Χ2 στο ελληνικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και ουσιαστικά δεν… κοίταξε ποτέ πίσω της. Εξαιρετική η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Η Ένωση με σερί 8-0 από τους Χαμπ, Κουζμίνσκας και

buzzer beater του Μπράις «έκλεισε» την πρώτη περιόδο με τη διαφορά στο +14 (23-9).

Λίγο πριν το ημίχρονο η ΑΕΚ «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +21 (48 – 27), ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος του ματς με 50-33.

Η Καρδίτσα με την έναρξη της τρίτης περιόδου πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στο -11 (52-41), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τα πατήματα του στο παρκέ και ανεβασαν εκ νέου τον δείκτη στο +16 (57-41) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Διαδικαστικό χαρακτήρα η τελευταία περιόδος του αγώνα, η ΑΕΚ πήρε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με 96-65.

Κορυφαίοι για τη «Βασίλισσα» οι Πρέντις Χαμπ (22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ), Σι Τζέι Μπράις (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Νέιτ Γουότσον και Λεωνίδας Κασελάκης, έχοντας 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Επόμενη αναμέτρηση για την ΑΕΚ στη Γερμανία με η Βόννη για τη 2η Αγωνιστική του Basketball Champions League. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη την Τρίτη 12 Οκτωβρίου στις 21:00.