Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-1: Εγκλωβίστηκε στη Βαυαρία

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Ντόρτμουντ που άνοιξε το σκορ με τον Μάλεν μετά από την ασίστ του Γκιρασί (0-1, 5ο λεπτό). Η Άουγκσμπουργκ πιο ξεκούραστη και με τον κόσμο στο πλευρό της κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει με τον Γάλλο, Κλοντ – Μορίς που μόλις στην 2η συμμετοχή του βασικός, έβαλε 2ο γκολ στη Μπουντεσλίγκα για το 1-1στο 26ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα του ημιχρόνου ο Κλοντ – Μορίς πέτυχε και δεύτερο γκολ

μετά το λάθος του Τσαν και οι Βαυαροί γύρισαν το ματς (2-1, 51ο λεπτό). Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά σε ακόμα ένα εκτός έδρας ματς απογοήτευσε. Τρίτη ήττα για την ομάδα του Σαχίν που παρέμεινε στους 13 βαθμούς. Η Άουγκσμπουργκ με τρίτη εντός έδρας νίκη πήγε στους 10 βαθμούς, όλοι οι πόντοι μέσα στο σπίτι της.

Χτύπησε και ο Ρίερσον και βγήκε αλλαγή, αποχώρησε και ο Άντον. Τραυματίες και εκτός αποστολής οι Ζούλε και Κόουτο. Πρώτη νίκη της Άουγκσμπουργκ μετά το 2020 απέναντι στη Ντόρτμουντ (2-0, 26/9/20).