Εσπανιόλ – Σεβίλλη 1-1: Φρέναρε στη Βαρκελώνη

Στο πρώτο ημίχρονο η Σεβίλλη κατόρθωσε να πετύχει ένα γκολ από το πουθενά και χωρίς φάσεις με τον Ράφα Μιρ να φτάνει τα 8 γκολ στη La Liga, 11 σε όλες τις διοργανώσεις (0-1, 36ο λεπτό). Η απάντηση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με την κεφαλιά του Νταρντέρ στο ξεκίνημα της επανάληψης (1-1, 50ο λεπτό).

Η Σεβίλλη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Κουντέ αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης στον Πουάδο στο 76ο λεπτό). Η Εσπανιόλ ήταν καλύτερη από την Σεβίλλη όμως σε ακόμα ένα παιχνίδι μέσα στο νέο έτος δεν κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης (3 ισοπαλίες – 3 ήττες). Η Σεβίλλη έφτασε τους 51 βαθμούς, 6 λιγότερους από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης (57), ενώ η Εσπανιόλ έπιασε την Έτσε και τους 29 βαθμούς.