Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-2: Έκλεψε διπλό στις καθυστερήσεις

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντάβιντ Ράουμ με το πρώτο γκολ του στην Μπουντεσλίγκα έδωσε νωρίς το προβάδισμα στην Χόφενχαϊμ (1-0). Η Φράιμπουργκ κατάφερε να ισοφαρίσει σκοράροντας για 14η φορά από στημένη φάση με τον Νίκο Σλότερμπεκ μετά το κόρνερ του Γκρίφο (1-1, 21ο λεπτό). Φτωχό σε φάσεις το υπόλοιπο του ημιχρόνου με την Χόφενχαϊμ να περιμένει την περισσότερη ώρα στο μισό της γήπεδο την πιο δραστήρια Φράιμπουργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φράιμπουργκ κέρδισε πέναλτι με τον Γκούντερ μετά το μαρκάρισμα του Αγκπογκούμα, όμως ο Μπάουμαν

σταμάτησε τον Βιντσέτσο Γρίφο από τα 11 μέτρα στο 61ο λεπτό. Η Χόφενχαϊμ έψαξε το γκολ με την είσοδο του Μπάουμγκαρτνερ που είχε τρεις καλές στιγμές μέσα σε 3 λεπτά όμως οείχε τις απαντήσεις. Στις καθυστερήσεις η καλύτερη ομάδα στα στημένα την πλήρωσε από το κόρνερ του Ράουμ που μετά το γκολ έδωσε και ασίστ στον Ρίτσαρντς που με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-2, 94ο λεπτό). Για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Σεμπάστιαν Χένες η Χόφενχαϊμ σημειώνει τέσσερις διαδοχικές νίκες.