Κροτόνε - Ρόμα 1-3: Σταθερή και αποτελεσματική

Κροτόνε - Ρόμα 1-3: Σταθερή και αποτελεσματικήsdimolitΤετ, 01/06/2021 - 17:57

Η Ρόμα πέρασε από τη Καλαβρία κερδίζοντας την ουραγό Κροτόνε και πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της για τη νέα χρονιά. Πρωταγωνιστής ο αντικαταστάτης του Έντιν Τζέκο στην επίθεση των Ρωμαίων, Μπόρχα Μαγιοράλ που σημείωσε δύο γκολ και κέρδισε ένα πέναλτι. Η Ρόμα πέτυχε την 5η νίκη της απέναντι σε μια ομάδα που δεν την έχει κερδίσει ποτέ, αλλά

δεν έχει κατορθώσει ούτε να σκοράρει. Τρία στα τρία για τη Ρόμα που συνεχίζει την ανοδική της πορεία και παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά από 16 αγωνιστικές.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μικιταριάν έβγαλε την ασίστ για τον Μαγιοράλ που άνοιξε σε κενή εστία το σκορ, στο 39ο λεπτό ο Ισπανός πέτυχε το γκολ της αγωνιστικής με ξερό σουτ στο παράθυρο του Γκόρντατζ με το ημίχρονο να κλείνει στο 0-3 μετά την εκτέλεση πέναλτι του Μικιταριάν, παράβαση που κέρδισε ο Μαγιοράλ.

Συντήρηση δυνάμεων έκανε η Ρόμα στο δεύτερο ημίχρονο ενόψει του δύσκολου προγράμματος που ακολουθεί, μια φάση είχε μονάχα με το σουτ του Πελεγκρίνι στο 65ο λεπτό, σε αντίθεση με τη Κροτόνε που το πάλεψε μέχρι το φινάλε, πέτυχε γκολ στο 71ο λεπτό με τον Γκόλεμιτς και λίγο έλειψε να μειώσει και σε 2-3 όμως το πλασέ του Νουάνκο έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μπρούνο Πέρες στο 86ο λεπτό.

Κροτόνε (Στρόπα): Κόρντατζ, Γκόλεμιτς, Μαγκαγιάν, Κουόμο, Ρέτσα, Περέιρα (46' Βούλιτς), Τζανελάτο, Εντουάρντο (58' Ριβιέρ), Μολίνα, Μεσίας, Νουάνκο

Ρόμα (Φονσέκα): Πάου Λόπεθ, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες (63' Κουμπούλα), Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Μπρούνο Πέρες, Βιγιάρ, Κριστάντε (80' Βερτού), Κάρλες Πέρεθ, Μικιταριάν (63' Πελεγκρίνι), Μαγιοράλ (85' Τζέκο)

ΙΤΑΛΙΑ - Serie A - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Crotone - Ποδόσφαιρο Roma - Ποδόσφαιρο Off Off sdimolit Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ #asroma #seriea Crotone ΙΤΑΛΙΑ Η Ρόμα πέρασε από τη Καλαβρία κερδίζοντας την ουραγό Κροτόνε και πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της για τη νέα χρονιά. Article publish on Τετ, 01/06/2021 - 17:57 Article hide updated date On Article is longform Off