Λάρισα-Προμηθέας 85-81: Σούπερ ανατροπή!

Λάρισα-Προμηθέας 85-81: Σούπερ ανατροπή!npiliosΤετ, 01/06/2021 - 19:16

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημα του αγώνα και φάνηκε ότι δεν θα έχουν προβλήματα όταν προηγήθηκαν με 38-55 με 6'47'' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Παρότι η Λάρισα πίεσε και μείωσε αρκετά τη διαφορά ο Προμηθέας έμοιαζε ασφαλής όταν με καλάθι και φάουλ του Χάρη Γιαννόπουλου προσπέρασε με 67-76 με το χρονόμετρο κάτω από τα πέντε λεπτά για τη λήξη.

Οι γηπεδούχοι όμως κατόρθωσαν

σε λιγότερο από πέντε λεπτά να σκοράρουν 18(!) πόντους και έφεραν τα πάνω κάτω κλειδώνοντας τη νίκη στα 14'' με αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Γουέμπ.

Ηταν η 3η νικη της Λάρισας στη φετινή σεζόν που πλέον έφτασε στη βαθμολογία Αρη, Κολοσσό και Μεσολόγγι ενώ ο Προμηθέας που χρωστάει αρκετούς αγώνες είδε το ρεκόρ του να πέφτει στο 4-3.

ΛΑΡΙΣΑ: Μπράουν 8, Γουέμπ 14(9 ριμπ.), Ρας 12, Κόττας 2, Μούρτος 7, Γκόρντον 14(8 ριμπ.), Σμιθ 18, Καμπερίδης 1, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 9(5 ριμπ., 3 ασίστ)
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Αγκμπελέσε 8, Αγραβάνης 15, Τζέριαν Γκραντ 12, Αθηναίου 7, Γιαννόπουλος 11, Τζεράι Γκραντ 9, Λούντζης 7, Γ. Αγραβάνης 2, Χριστοδούλου, Μίλερ 10

ΕΛΛΑΔΑ - Basket League - ΜΠΑΣΚΕΤ Λάρισα - Μπάσκετ Προμηθέας Πάτρας - Μπάσκετ Off Off dkaryd Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑ Σπουδαία νίκη με επική ανατροπή πέτυχε η Λάρισα λυγίζοντας σε εξ΄αναβολής αγώνα τον Προμηθέα με 85-81. Article publish on Τετ, 01/06/2021 - 19:16 Article hide updated date On Article is longform Off