Ματσάρα στο Βελιγράδι και προβάδισμα τίτλου ο Αστέρας

Σε ακόμα ένα "κλειστό" ματς στη σειρά των τελικών, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν τελικά αυτός που πήρε τη νίκη (96-90) επί της Παρτίζαν και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τον τίτλο στη Σερβία.

Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς, διατηρούσαν το προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ωστόσο η Παρτίζαν δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, ενώ ακόμα και όταν οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με δέκα στην τέταρτη περίοδο (79-69), το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι (85-83).

Ο Μπίλι Μπάρον με 25 πόντους έκανε μεγάλο ματς για τον Αστέρα, με τον Ντέγιαν Νταβίντοβατς να προσθέτει 17, και
τον Μοχάμεντ Φαγιέ να έχει 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τους παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι, ξεχώρισε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς που αναφέρεται ως μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, σημειώνοντας 21 πόντους με 3/4 τρίποντα. Ο Ρένφρο (18π, 8ασ, 6ρ) βοήθησε επίσης πολύ με το τέταρτο ματς της σειράς (στο 2-1 το σκορ) να πραγματοποιείται τη Δευτέρα με γηπεδούχο την Παρτίζαν.