Παναιτωλικός – Άντερλεχτ 1-2: Φιλική ήττα, “πονάει” ο Μπακάκης

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε 2-1 απ’ την Άντερλεχτ σε φιλικό παιχνίδι στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” με τους Αγρινιώτες ν’ αγωνιούν εξαιτίας του τραυματισμού του Μιχάλη Μπακάκη στο γόνατο.

Ο 31χρονος έγινε αλλαγή στο 8ο λεπτό του αγώνα με τις πρώτες εκτιμήσεις για τον Έλληνα αμυντικό, ο οποίος θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, κάνουν λόγο για ρήξη χιαστού.

Η Άντερλεχτ βρήκε πολύ γρήγορα δίχτυα, με τον Φάμπιο Σίλβα να πασάρει στον Μουρίγιο στο 6ο λεπτό μέσα από την περιοχή για το 0-1. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν

δεύτερο γκολ, όμως ο Ανέστης είχε σπουδαία επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Σίλβα. Ο Άρνσταντ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ιδανικό πλασέ έγραψε το 0-2 στο 87′ για να απαντήσουν δύο λεπτά μετά τα “καναρίνια” με το γκολ του Σενγκέλια, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον, Φλορς, Κολοβός, Ντιαγκό, Μόρσεϊ, Καρέλης.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Φαν Κρόμπριζ, Μουρίγιο, Ντελκρουά, Σαντίκι, Μπουτέρα, Νταβάρα, Φερσχάρεν, Ασιμέρου, Στρόικινς, Σίλβα, Ελ Χατζ.