Παναθηναϊκός-Αρμάνι 75-76: Ο Χάινς σταμάτησε το μεγάλο “πράσινο” come back (vds)

Η Αρμάνι νίκησε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι που έγινε για την 28η αγωνιστική στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Ενα παιχνίδι πάντως που είχε λάθος σφυρίγματα από τους διαιτητές, εις βάρος του Παναθηναϊκού.

Κι όταν είναι ένα παιχνίδι που τελειώνει με διαφορά ενός πόντου και κάποια από τα σοβαρά λάθη των διαιτητών είναι στην τελική ευθεία του αγώνα που είναι και ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός

έκανε την αντεπίθεσή του, τότε μπαίνουν στην εικόνα του αγώνα.

Ο Χάινς

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος. Ο Παναθηναϊκός με τον κορυφαίο του παίκτη, τον Νέντοβιτς είχε ισοφαρίσει σε 75-75 στα 25” πριν το τέλος. Στην επίθεση της Αρμάνι, ο Ροντρίγκεζ αστόχησε σε τρίποντο, ο Χάινς ήταν αυτός που πήρε το ρημπάουντ. Στα 2” πριν το τέλος ευστόχησε στην πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη για να τελειώσει ο χρόνος, για το τελικό 75-76.

Μπάσιμο Παναθηναϊκού και +8

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά το παιχνίδι. Πήγε στο 7-0, με Παπαγιάννη, και ο Μεσίνα πήρε time out πριν τη συμπλήρωση του τριλέπτου.

Οι πρώτοι πόντοι για την Αρμάνι ήρθαν με 2/2 βολές από τον Χολ και στη συνέχεια καλάθι από τον ίδιο και 7-4, μειώνει η Αρμάνι. Με καλάθια του Νέντοβιτς και του Κασελάκη, ο Παναθηναϊκός είναι στο προβάδισμα και με τρίποντο του Κασελάκη στο 17-9 (+8) ο Παναθηναϊκός στα 2’30” πριν το τέλος της περιόδου. Με 2/2 βολές του Νέντοβιτς, κλείνει η πρώτη περίοδος με 19-14. Ο Νέντοβιτς έχει 7 πόντους στην πρώτη περίοδο

Παίρνει προβάδισμα η Αρμάνι

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο πεντάλεπτο, κάθε φορά που η Αρμάνι πλησίαζε είχε τον τρόπο να διατηρεί τη διαφορά. Καλάθι από τον Καββαδά για το 24-21 στο 14′, αιφνιδιασμός από τον Σαντ Ρος για το 26-21. Η Αρμάνι ήταν πάντα κοντά, στο 28-26, με 10 πόντους από τον Ντιλέινι, στο 16’. Ένα τρίποντο του Γουάιτ πήγε το σκορ στο 33-28, απάντησε ο Ρίτσι για το 33-31, στα 2’41” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Χάινς ισοφάρισε σε 33-33 και με καλάθι του Ρίτσι στον αιφνιδιασμό προβάδισμα για την Αρμάνι, 33-35. Λίγο μετά, νέος αιφνιδιασμός για 33-37 με Χολ καθώς το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Γουάιτ απάντησε με τρίποντο για το 36-37. Με τρίποντο του Ροντρίγκεζ, η Αρμάνι κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα, 36-40

Στο +12 η Αρμάνι

Στο πρώτο πεντάλεπτο του β’ ημιχρόνου, οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ, με 11-12 για την Αρμάνι, σε αυτό το διάστημα. Η Αρμάνι όσο περνούσε η ώρα, βελτίωνε τα ποσοστά της στα σουτ από την περιφέρεια και αυτό της επέτρεπε να έχει αυξητικές τάσεις στο προβάδισμα. Η Αρμάνι είναι στο +7 (47-54) στο 26′ και λίγο μετά με καλάθι του Μέλι, στο 49-56, στα 3’29” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Χολ πάει την Αρμάνι στο +9 (για πρώτη φορά στο παιχνίδι) με 49-58 στα 3’08’’ και με καλάθι του Ροντρίγκεζ στο +11, με 49-60 στα 2’28’’ πριν το τέλος της περιόδου. Με 15 πόντους του Ντιλέινι η Αρμάνι είναι στο +12 (51-63) για πρώτη φορά, η μεγαλύτερη διαφορά, στα 32” πριν το τέλος της περιόδου. Το 51-63 ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 4-0 “ροκανίζει” τη διαφορά για το -8, στο 55-63. Η Αρμάνι πάντως είχε βρει ρυθμό. Η ιταλική ομάδα απαντά και στέλνει πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Με καλάθι του Χάινς πάει στο 57-69, στα 6’07” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Νέντοβιτς μπήκε στο τελευταίο εξάλεπτο. Τρίποντο από τον Νέντοβιτς και 64-71 στο 37’. Ο Παπαγιάννης στη θέση του Καββαδά, ο Μέικον βάζει το πρώτο του τρίποντο για το 68-73, στα 2’22” πριν το τέλος. Με κάρφωμα του Χάινς 68-75 στο 1’22’’ και ο Νέντοβιτς κάνει το 71-75 με τρίποντο. Με 2/2 βολές από τον Μέικον και 73-75 στα 30” πριν το τέλος. Κλέβει ο Νέντοβιτς και 75-75 στα 25” πριν το τέλος. Και μετά όλα κρίθηκαν με τον Χάινς.