Πάρμα – Έμπολι 1-1: Ισοπαλία στο «Ένιο Ταρντίνι»

Χωρίς νικητή η αναμέτρηση της Πάρμα με την Έμπολι, οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 1-1 για την 9η «στροφή» του ιταλικού πρωταθλήματος.

Προβάδισμα στο «Ένιο Ταρντίνι» πήρε η Έμπολι με αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στο 35ο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά ενός γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η Πάρμα πιέσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 80ο λεπτό με τον Σαρπεντιέ. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε πεναλτι, όμως ο Μπονί που ανέλαβε την εκτέλεση από την «άσπρη βούλα» δεν έστειλε την

μπάλα στα δίχτυα της Έμπολι.

Η Πάρμα είναι στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με οκτώ βαθμούς, ενώ η Έμπολι είναι στην 10η με 11.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-0 (38΄ Λούκα, 78΄ Ντέιβις)

Τορίνο-Κόμο 1-0 (75΄ Εντζιέ)

Νάπολι-Λέτσε 1-0 (73′ Ντι Λορέντσο)

Μπολόνια-Μίλαν Αναβλήθηκε λόγω καιρού

Αταλάντα-Βερόνα 6-1 (6′ Ντε Ρουν, 9′,58′ Ρετέγκι, 14′ Ντε Κετελάρ, 28′,34′ Λούκμαν – 42′ Σαρ)

Πάρμα-Έμπολι 1-1 (80′ Σαρπεντιέ-35′ αυτ. Κουλιμπαλί)