Σάκκαρη-Οσόριο 2-0: Ιδανική πρεμιέρα στο γρασίδι (hls)

Η Μαρία Σάκκαρη πραγματοποίησε ιδανική πρεμιέρα στο τουρνουά του Νότιγχαμ και «σφράγισε» εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο σε μόλις 1 ώρα και 14 λεπτά.

Το νούμερο 5 του κόσμου και νούμερο 1 του ταμπλό στο Rothesay Open έβαλε από την αρχή τις βάσεις για την επικράτηση (3-0 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ), άντεξε στους κραδασμούς και σε ορισμένες αμφιλεγόμενες διαιτητικές αποφάσεις και κάνοντας συνολικά τέσσερα μπρέικ στο παιχνίδι (δέχθηκε μόλις ένα) απέκλεισε την Μαρία Καμίλα Οσόριο από την Κολομβία.

Η

Μαρία Σάκκαρη έδειξε να έχει προσαρμοστεί στο γρασίδι καθώς αυτό ήταν το πρώτο της παιχνίδι σε αυτή την επιφάνεια μετά από περίπου έναν χρόνο (τελευταίο της ματς στο περσινό Wimbledon).

Αντίπαλος της Μαρίας στον δεύτερο γύρο του Νότιγχαμ είναι η Ρεμπέκα Μαρίνο από τον Καναδά. Η 31χρόνη τενίστρια απέκλεισε με 2-0 την Έντεν Σίλβα στον πρώτο γύρο. Σάκκαρη και Μαρίνο χωρίζουν 104 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη καθώς η Καναδέζα είναι το νούμερο 109 στον κόσμο.

Τα σετ: 6-2, 6-3