Βααλβάικ – Βίλεμ 3-0, την… κατάπιε

Ίσως στο καλύτερό της παιχνίδι τη φετινή σεζόν η Βααλβάικ κατάφερε όχι μόνο να επικρατήσει της Βίλεμ, αλλά να την διαλύσει με 3-0 και θα μπορούσε να έχει ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Μπορεί να μιλάμε για κύπελλο, μπορεί να έχουν τεράστια διαφορά στην βαθμολογία της Eredivisie όμως στο ματς αυτό η Βααλβάικ ήταν το αφεντικό. Το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 12ο λεπτό με σκόρερ τον κορυφαίο του πρώτου μέρους, Μπελ Χασάνι, με πολύ ωραίο πλασέ από

το ύψος του πέναλτι, ύστερα από πάσα του Ντάνελς.

Η Βίλεμ ήθελε αντίδραση στο δεύτερο μέρος, όμως η Βααλβάικ, ήταν αυτό που μπήκε και πάλι καλύτερα, πίεσε και σκόραρε στο 49ο λεπτό με σκόρερ τον Στόκερς, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Βέλενρόιτερ όχι μόνο δεν έκανε λάθος, αλλά τον πέρασε εξαιρετικά και πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μπακάρι από πάσα του Ουκίλι, με πολύ ωραίο πλασέ στη γωνία του τερματοφύλακα της Βίλεμ.