Βέστερλο – ΟΦΗ 1-0: Ικανοποίηση παρά την ήττα

Δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες μετράει ο ΟΦΗ στα τέσσερα φιλικά που έδωσε επί Ολλανδικού και Βελγικού εδάφους.

Οι Κρητικοί έχασαν το απόγευμα του Σαββάτου από την Βέστερλο 1-0 σε ένα παιχνίδι που έγινε παρουσία κόσμου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα μέλη της αποστολής της ελληνικής ομάδας, υποχρεώθηκαν να διανύσουν απόσταση 120 χιλιομέτρων μέχρι να φτάσουν στο γήπεδο και ασφαλώς η κούραση του ταξιδιού, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην απόδοση των ποδοσφαιριστών.

Το χειρότερο ωστόσο για τον Νίκο Νιόπλια, είναι

ο τραυματισμός του Τοράλ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης (αντικαταστάθηκε από τον Νοικοκυράκη), ενώ η κατάσταση του θα εκτιμηθεί το πρωϊ της Κυριακής, όταν ο Ισπανός υποβληθεί σε νέες εξετάσεις.

Ο ΟΦΗ έδειξε καλά στοιχεία στο δημιουργικό κομμάτι, αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά.

Το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων (είχαν δοκάρι στο 10΄ με τον Βάεσεν) στο 50ο λπετό από τον Σουμά.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο: Επασί, Λυμπεράκης, Γιαννούλης, Βούρος, Ουές, Τοράλ (27’ Νοικοκυράκης), Καμάου, Νέϊρα, Μπαλογιάννης, Βαν Ντάϊνεν

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Γκονζάλες (υπό δοκιμή), Στάρτζεον, Καστάνιος

Η επόμενη προπόνηση των Κρητικών, είναι προγραμματισμένη για το απόγευμα της Κυριακής, ενώ στις 28 Ιουλίου θα αντιμετωπίσουν σε νέο φιλικό αγώνα την ΑΖ Αλκμαάρ.