ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1 στο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός γκολ.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν την διάθεσή τους από την αρχή καθώς σκόραραν στο 7ο λεπτό με τον Ελ Αραμπί, όμως ακυρώθηκε μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR στο οποίο χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά η γραμμή του οφσάιντ. Η συνεχής πίεση των «πειραιωτών» τους απέφερε το γκολ στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ελ Αραμπί μετά από την αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, εκτός από δύο φάσεις οι οποίες δεν απείλησαν τον Σα. Η αδυναμία στην άμυνα των γηπεδούχων έχει δημιουργήσει ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό ο οποίος έχει την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου.