Ασταμάτητη και στην Πόλη η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Εφές

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Πόλη, νίκησε την Εφές με 92-87 και παρέμεινε αήττητη μετά από τρεις αγώνες, αφήνοντας τους φιλόδοξους Τούρκους απογοητευμένους και χωρίς νίκη. Εκπληκτικό και πάλι το δίδυμο Ντε Κολό - Τεόντοσιτς, κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Εφές έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση, έφερε το ματς στα ίσια αλλά προδόθηκε από κακές ενέργειες

σε κρίσιμα σημεία.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε από την αρχή φανερές τις διαθέσεις για το γνωστό της παιχνίδι, με την πιεστική άμυνα και τον αστραπιαίο ρυθμό στην επίθεση. Το 0-7 στο 1' ήταν ενδεικτικό ορέξεων και προθέσεων ενώ ο Ντε Κολό έδειχνε σε πολύ καλή παραγωγική βραδιά.

Ο τρόπος αντίδρασης της Εφές ήρθε από μέσα από τη ρακέτα. Η μπάλα πέρασε στον Ομιτς, ο Σλοβένος ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση και οι Τούρκοι στο 5' προσπέρασαν στο σκορ με 13-12.
Η ΤΣΣΚΑ βρήκε τον τρόπο να ξαναπάρει το προβάδισμα, προηγήθκε με 20-15 και στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 26-23 με την Εφές πάντως να αισιοδοξεί βλέποντας και τους Αμερικανούς να αρχίζουν να σκοράρουν, κυρίων τον Κότον και τον Γκρέιντζερ.

Η άμυνα των Ρώσων έσφιξε... επικίνδυνα, κράτησε την Εφές για τρία λεπτά χωρίς πόντο στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, το σκορ πήγε στο 23-30, ο Περάσοβιτς πήρε τάιμ άουτ, αλλά η ροή του αγώνα δεν άλλαξε. Το δίδυμο Ντε Κολό και Τεόντοσιτς συνεεργατόζαν άψογα και εκτελούσε αρμονικά και όταν πήρε μπρος και ο Χίγκινς με εφτά συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 12 πόντους, 37-25 στο 15'.
Ο Περάσοβιτς ξαναπέρασε στο ματς τον Ομιτς όμως αυτή τη φορά οι Ρώσοι όταν τον έβλεπεαν σε θέση βολής του έκαναν φάουλ και εκμεταλλεύονταν την αστοχία του στις βολές. Η ΤΣΣΚΑ έφτασε και στο +14, 33-47 με τρίποντο του Τεόντοσιτς και το ημίχρονο έληξε με 37-49 και ξεκάθαρη εικόνα για το φαβορί του αγώνα.

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από μεγάλα σερί και διακυμάνσεις. Ενα τρίποντο του Βοροντσέβιτς με την έναρξη έκανε το 37-52 κι έφερε τη διαφορά στους 15 πόντους, αλλά ο Οσμάν που ήταν άποντος στο πρώτο μέρος πήρε μπρος και έκανε ένα σερί 7-0 για την Εφές που πλησίασε στο 44-52.

Οι Τούρκοι είχαν βελτιώσει την άμυνά τους και βελτίωσα το σερί τους μέχρι το 11-2 φέρνοντας το σκορ στο 48-54 στο 25' και διατηρώντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 27' και το 56-61. Είχε δώσει λύσεις και ο Ντάνστον που ήταν αποτελεσματικός κόντα στο καλάθι, όμως, ο ασταμάτητος Ντε Κολό έφερε και πάλι την ΤΣΣΚΑ στο +9, 56-65 στο 28'.
Η Εφές από την περιφερεια αυτή τη φορά ξαναπλησίασε, ένα τρίποντο του Μπράουν μείωσε σε 63-67 και το δεκάλεπτο έληξε με 63-69, την ΤΣΣΚΑ σε ρόλο οδηγού, αλλά θεωρητκά ανοιχτούς λογαριασμούς.

Οι Τούρκοι το είχαν πιστέψει για τα καλά πλέον και στο 33' ο Ερτέλ με τρίποντο ισοφάρισε σε 71-71, με σερί 8-2 και ξεσηκώνοντας το όχι πολυπληθές, αλλά πιστό κοινό της ομάδας του. Τεόντοσιτς και Ντε Κολό το πήραν προσωπικά, από ένα καλάθι έκαστος για το 71-75 που επανέφερε άμεσα την τάξη. Ο Ερτέλ επίσς το είχε πάρει προσωπικά όμως και στο 36'30'' επανέφερε την ισοπαλία στο 82-82 σε ένα παιχνίδι που εξελισσόταν θρίλερ, στηριζόταν στις προσωπικές ενέργειες και θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Στο 37'30'' με το σκορ στο 82-83 η μπάλα "πούλησε" τον Τόμας σε λέι απ και στον αιφνιδιασμό ο Ντε Κολό με γκολ φάουλ έκανε το 82-86, "κόβοντας" τα πόδια των γηπεδούχων που είχαν χάσει τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν.
Ακολούθησε άλλο ένα άστοχο τρίποντο του Τόμας, αντίθετα με του Τεόντοσιτς που μήκε... βασανιστικά στο καλάθι της Εφές και έκανε το 82-89 στο 38'30'' δίνοντας σαφές πορβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ.

Ο Τόμας είχε... πεισμώσει από την αστοχία διαρκείας του και "ρέφαρε" στο 39' με τρίποντο που μείωσε σε 85-89. Χαμένο λέι απ του Χάινς, ελπίδες για την Εφές, αλλά ο Γκρέιντζερ... μιμήθηκε τον συμπατριώτη του. Ο Ντε Κολό πήγε στις βολές στα 15'', ευστόχησε για το 85-91 και έκρινε το ματς.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.