Μπαρτσελόνα για μεγάλα πράγματα!

Επίδειξη ισχύος έκανε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μακάμπι, περνώντας με χαρακτηριστική άνεση από το Τελ Αβίβ (69-79), παρά τα προβλήματα τραυματισμών που την ταλαιπωρούν. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε μαζί του μόλις 11 παίκτες, συμπεριλαμβανομένων των 19χρονων Στέφαν Πένο (αγωνίστηκε για 4:42'') και Ουέσλει Σένα (δεν αγωνίστηκε). Εντούτοις, οι "Μπλαουγκράνα" επέβαλαν το ρυθμό τους ιδίως στο δεύτερο μέρος και προηγοήθηκαν ακόμα και με +17 έξι λεπτά πριν το τέλος, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος των νικητών (3-2 νίκες) ήταν ο Ταϊρίς

Ράις με 21 πόντους, με τον Πέτερι Κόπονεν να προσθέτει άλλους 14π. και τον Τζόι Ντόρσεϊ να κάνει double-double με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Από 9 πόντους πέτυχαν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ και ο Στράτος Περπέρογλου, με τον πρώτο να έχει 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη σε 23:55'', και τον δεύτερο να έχει επιπλέον τρία ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη σε 30:44''. Από πλευράς Μακάμπι (2-3 ρεκόρ), μόνοι τους πάλευαν ο Άντριου Γκάουντλακ (19π.) και ο Ντέβιν Σμιθ (18π.)

Το φιλμ

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, με τη Μπαρτσελόνα να απαντά με 6-0 σερί πλησιάζοντας στον πόντο (7-6, 6:23''), ενώ με καλάθι του Τόμιτς ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου οι "Μπλαουγκράνα" πήραν για πρώτη φορά στο κεφάλι στο σκορ με 15-16 και διατήρησαν τα ηνία μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (18-20, 10').

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν 9-1 σερί για το 27-21 (6:44''), όμως η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και απάντησε με 17-4 σερί ανακτώντας το προβάδισμα (31-38, 1:49''). Από εκεί και μετά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε στα ίδια επίπεδα τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +6 (34-40, 20').

Με 5-0 σερί από τον Περπέρογλου και τον Όλεσον, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το... καλημέρα στην επανάληψη (34-45, 8:43'') και παρά το γεγονός ότι η Μακάμπι πλησίασε στο καλάθι στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (43-45, 4:33''), βρήκαν εκ νέου τις λύσεις κι επανέφεραν τη διαφορά στο +11 με τη λήξη της τρίτης περιόδου (47-58, 30').

Στην τέταρτη περίοδο, η "ομάδα του λαού" δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +20 (49-69) έξι λεπτά πριν το φινάλε, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα χαλάρωσε, με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να πλησιάσουν στους έξι (69-75) ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Πέτερι Κόπονεν με 4/4 βολές "σφράγισε" την τρίτη νίκη των Καταλανών σε πέντε παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-40, 47-58, 69-79