Νίκησε και ελπίζει ο Ίκαρος!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην επίθεση, ο Ίκαρος επικράτησε του Κολοσσού στη Χαλκίδα με 96-88 και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανελευσινιακού στη Δράμα ελπίζει στην τελευταία αγωνιστεί σε παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. Το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ θέλει νίκη στην τελευταία αγωνιστική και ήττα της ομάδας της Ελευσίνας, προκειμένου να κερδίσει την παραμονή και να ρίξει στην Α2 Ανδρών την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα.

Οι γηπεδούχοι

προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν ένα καλό προβάδισμα, αλλά ο Κολοσσός έμεινε κοντά με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 25-21. Η ομάδα της Ρόδου με ηγέτη τον Χόπκινς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα, αλλά η αντίδραση του Ικάρου ήταν άμεση. Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των φιλοξενουμένων (18) και με ηγέτη τον Άσκα μπήκε και πάλι στη θέση του οδηγού. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-62, ενώ στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με τον Ίκαρο να παίρνει τη νίκη με 96-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-43, 69-62, 96-88.
ΙΚΑΡΟΣ (Γιαπλές): Ρόμπερσον 15, Γούντολ 3 (1), Άσκα 26, Σάτον 14 (1), Γκαγκαλούδης 17 (3), Σπανός 5 (1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16, Μπέμπης, Δουζόδης, Περσίδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 5 (1), Τσαρ 11 (3), Ματσαμάς, Γεωργαλλής, Χόπκινς 28 (4), Σμιθ 14, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 5, Κακαρούδης 16 (2), Πάντιτς 2, Νάτσφεϊ 5 (1).