Ονειρο ζει η Ελλαδάρα (79-71 την Αργεντινή και φουλ για τετράδα)!

Η Ελλάδα με μια τρομερή εμφάνιση, με εξαίρεση ένα μόλις πεντάλεπτο στην 4η περίοδο, ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την 1η φάση του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας κλείνοντας αήττητη στον όμιλο και βρίσκοντας πλέον αντίπαλο την Σερβία και αποφεύγοντας και στο δεύτερο χιαστί την Ισπανία. Το τελικό 79-71 με την ομάδα μας να μην κάνει καν επίθεση στην τελευταία φάση γνώρισε τη αποθέωση από τους 300 Έλληνες στην Σεβίλλη και μπροστά σε 2000 Αργεντινούς. Η

Ελλάδα και πάλι στηρίχθηκε στην τρομερή της άμυνα και περιόρισε τον Σκόλα με αποτέλεσμα να έχει διαφορές 10-15π σταθερά και να ελέγχει το ματς. Η Αργεντινή που βρίσκει σαν 2η την Βραζιλία στο χιαστί, δεν είχε πάγκο και πλήρωσε τις απουσίες της και την κακή της άμυνα με την κούραση να είναι εμφανής στο τέλος (λόγω ηλικίας) και καθώς μην ξεχνάμε ότι οι "γκαούτος" γύρισε το ματς με ένα 18-6 με τον πάγκο της όταν κουραστήκαμε στην αρχή της τελευταίας περιόδου . Καλάθης και Μπουρούσης ήταν συγκλονιστικοί ενώ όλοι έπαιξαν σκυλίσια άμυνα και πήραμε κατά κράτος τα ριμπάουντ (41-26) ενώ είχαμε 6/15 τρίποντα και 15/16 βολές!

Η Ελλάδα έκανε μια καταπληκτική αρχή με ένα ονειρικό μπάσκετ. Το ματς πήρε τρελό ρυθμό που μας ευνόησε μάλιστα και έτσι σκοράραμε το απίστευτο νούμερο των 28 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο που είναι εκτός λογικής αλλά είχαμε και μια Αργεντινή που δεν παίζει άμυνα και έχει αργές επιστροφές. Έτσι χωρίς αλλαγές στην πεντάδα σε όλο το δεκάλεπτο με τρομερό Καλάθη (10π) η Ελλάδα πήρε διαφορές (11-21,16-28)! Η Αργεντινή μπήκε με πάθος στην 2η περίοδο και μείωσε 22-28 και 28-31 με τους Σκόλα (13π)-Νοτσιόνι. Με τον Μπουρούση σε άμυνα και επίθεση και 9π τους η Ελλάδα πέρασε 28-36 με την Ελλάδα να κυριαρχέι στα ριμπάουντ! Τελικά η Ελλάδα με τρίποντο του Ζήση στο μηδέν(!) έκλεισε με +11 με 20-14 ριμπ και τρομερό Καλάθη με 14π και 6/9τρ για την ομάδα μας.

Η 3η περίοδος έφερε την Ελλάδα μας και στο +15 (41-56 στο 25') αλλά εκεί άρχισε να βγαίνει κούραση. Η Αργεντινή ροκάνισε κάπως αλλά η διαφορά έμεινε ψηλά (50-64 στο 30'). Η Αργεντινή όμως στην 4η περίοδο με εξαιρετική άμυνα και χωρίς τον Σκόλα στην πεντάδα, ροκάνισε την διαφορά και το έκανε ντέρμπι (60-64 στο 33' με ένα 10-0) και μετά 68-70 στο 36' με ένα 18-6! Εκεί όμως η ελληνική ψυχή μίλησε με τον Μπουρούση βασικά και περάσαμε με 68-76 στο 37' αγκαλιάζοντας την νίκη!

Δεκάλεπτα: 16-28, 33-44,50-64,71-79
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 17(5/15δ,1/2τρ), Μάτα, Καμπάζο 10 (1/5 τριπ.), Πριτζιόνι 10 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Γκουτιέρεζ 3 (1), Ντελία 4,Χέρμαν 7, Νοτσιόνι 8, Σάφαρ 5 (1).ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 16 (1 τριπ. - 15ρ), Ζήσης 13 (1 τριπ. - 5 ασίστ), Βασιλειάδης 2, Καλάθης 18 (2 τρ. - 5 ριμπ.- 4 ασίστ), Παπανικολάου 6, Σλούκας 3 (1), Καιμακόγλου 2, Αντετοκούμπο, Βουγιούκας 4, Πρίντεζης 15 (5/6 διπ. - 1/2 τριπ.)