Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ο ΚΑΟΔ!

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ίκαρο Χαλκίδας ο ΚΑΟΔ που στο δεύτερο μισό του αγώνα επικράτησε κατά κράτος και νίκησε με 96-79. Κομβικό σημείο στην απλοποίηση της κατάκτησης του ροζ φύλλου αγώνα ήταν η… άνοδος του Τζέι Κόβαν Μπράουν, αλλά και η καλή παρουσία του Λάζεριτς Τζόουνς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 15-8 στα μέσα της πρώτης περιόδου, αλλά με ένα σερί 12-0 ο Ίκαρος ανέτρεψε την κατάσταση

και μπήκε στη θέση του οδηγού (15-20). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-22, ενώ και στη συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει κάποια διαφορά (έστω και μικρή). Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Χαλκίδας να προηγείται με 39-38 μέσα στη Δράμα.

Όταν στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπράουν από τα 0/5 σουτ που είχε, ανέβασε την απόδοσή του με 6/6 σουτ τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους γηπεδούχους. Ο ΚΑΟΔ πέτυχε 33 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 71-57, κάτι που έκανε το έργο του πιο εύκολο στην τελευταία περίοδο. Η εμφάνιση του Γκαγκαλούδη από την πλευρά των φιλοξενουμένων δεν ήταν αρκετή ώστε ο Ίκαρος να παραμείνει μέχρι το τέλος ανταγωνιστικός και έτσι ο ΚΑΟΔ έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με 96-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-39, 71-57, 96-79.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 5 (1), Τζόουνς 20 (4/4 τρ.), Στίγκερς 7 (1), Μπράουν 17 (3), Βον 10, Μάρκοβιτς 7 (1), Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 12 (2), Ζάρας 14 (2), Μπένας 2, Κολοβής.
ΙΚΑΡΟΣ (Γιαπλές): Στρναντ 10 (2), Ρόμπερντσον 7 (1), Γούντολ 5 (1), Άσκα 14, Μανωλόπουλος, Σάτον 10, Γκαγκαλούδης 20 (3), Ρίτσαρντς 13 (1).