Τα αποτελέσματα (vid)

Στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης φάσης στο Top-16, η Μπαρτσελόνα έκανε… υγιεινό περίπατο στην Τουρκία, διαλύοντας την ανήμπορη Φενέρμπαχτσε, με 99-60. Η Μακάμπι… επιτέλους κέρδισε στο "Γιαντ Ελιάου" με το εντυπωσιακό 92-61 απέναντι στην… κουρασμένη Σιένα, ενώ η Μάλαγα, πανηγύρισε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Γερμανία, απέναντι στην Μπάμπεργκ, με 68-65!

Τα αποτελέσματα:
Φενέρμπαχτσε - Μπαρτσελόνα 60-99
Μακάμπι Τελ Αβίβ - Σιένα 92-61
Μπάμπεργκ - Μάλαγα 65-68

Της "έκλεισε"… το σπίτι!

Σε ένα παιχνίδι που δεν χωράει καμία κριτική, το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ

κέρδισε κατά κράτος την Φενέρμπαχτσε, στην Τουρκία, με 99-60. Για άλλο ένα αγώνα η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, επιβεβαίωσε πως τα... χρήματα δεν φτιάχνουν την ομάδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο, με την Μπαρτσελόνα να έχει δεχτεί μόλις 19 πόντους και να έχει σκοράρει 50 (13-23 1η περίοδος, 19-50 ημίχρονο), με κορυφαίους έως εκείνη την στιγμή, τον Άντε Τομιτς και τον αρχηγό, Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στα αμυντικά και τα επιθετικά ριμπάουντ, με την Φενέρμπαχτσε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον επιθετικό ρυθμό των Καταλανών(40-76 3η περίοδο).

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Πιτ Μάικλ με 17 πόντους (7/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 4 ριμπ., 1 ασίστ) σε 22' συμμετοχής, ενώ ακολούθησαν ο Τόμιτς και ο Χουέρτας με 14 πόντους αντίστοιχα. Από τους γηπεδούχους, διασώθηκαν μόνο ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους και ο Μακ Κάλεμπ, με 17. Ουσιαστικά, με αυτή την ήττα οι γηπεδούχοι, χάνουν τις όποιες λιγοστές ελπίδες διατηρούσαν για την τέταρτη προνομιούχα θέση του ομίλου, ενώ η Μπαρτσελόνα έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για την πρωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 19-50, 40-76, 60-99
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Πιανιτζιάνι): Μακάλεμπ 17 (1), Ονάν 2, Ερμίς, Σάτο 2, Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 2, Πεκέρ 9, Σαβάς 1, Μπατίστ, Κάραμαν 7 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (3), Εμίρ 2.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 14 (2), Ναβάρο 13 (3), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 4, Ουάλας, Ίνγκλις 13 (3), Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 9 (1), Τζαβάι 3, Μάικλ 17 (1), Τόμιτς 14.

"Είδε" νίκη το… "Γιαντ Ελιάου"!

Μετά τα αποτυχημένα αποτελέσματα στην έδρα της, απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ, τον Ολυμπιακό και την Μπαρτσελόνα, ήταν καιρός για μία μεγάλη νίκη για την Μακάμπι στο Ισραήλ. Αυτή ήρθε , την κατάλληλη στιγμή και απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο. Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες (22-22 1η περίοδο), η γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ 24-12 στην 2η περίοδο, να πάνε έως την ανάπαυλα στο συν 14 (46-34 ημίχρονο).

Στο 2ο ημίχρονο η Μακάμπι, μπήκε το ίδιο δυνατά, με την Σιένα να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ (69-53 3η περίοδο). Η κούραση ήταν έκδηλη στην ιταλική ομάδα και οι παίκτες Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν… πάρτι στην επίθεση κλείνοντας την αναμέτρηση, με το εντυπωσιακό συν 31! Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Οχαγιόν με 19 πόντους (5/7 δίπ., 2/2 τρίπ., 3/5 β., 3 ριμπ.), ενώ ακολούθησαν με πολύ καλή απόδοση, ο Σμιθ και ο Λόγκαν, με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους, προσπάθησαν ο Μπράουν και ο Κανγκούρ με 13 πόντους αντίστοιχα.

Με αυτή την νίκη οι ισραηλινοί, έφτασαν τις τρεις και αναπτερώνουν τις ελπίδες τους για να φτάσουν την προνομιούχο τέταρτη θέση, ενώ η Σιένα παραμένει στις έξι, με το σύνολο του Μπάνκι να φαίνεται πως διανύει στις τελευταίες εβδομάδες αγωνιστική "κοιλιά"...

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-34, 69-53, 92-61.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Λόγκαν 14 (2), Τζέιμς 14, Σμιθ 19 (5), Χίκμαν 6 (1), Κάνερ 1, Πνίνι 15 (2), Οχαγιόν 19 (2), Πλάνινιτς 0, Λάντεσμπεργκ 4.
ΣΙΕΝΑ (Μπάνκι): Μπράουν 13, Εζέ 9, Καραρέτο, Κανγκούρ 13 (3), Σανικίτζε 6, Όρτνερ, Τζάνινγκ 7 (1), Χάκετ 7 (1), Μος 6 (2).

Ούτε… με "σφαίρες" η Μπάμπεργκ!

Για άλλο ένα αγώνα στην Γερμανία οι θεατές είδαν το ίδιο… έργο. Να προσπαθεί για την νίκη η Μπάμπεργκ, αλλά… να μην μπορεί. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα την αναμέτρηση (14-16 1η περίοδο), με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στο συν 10 του ημιχρόνου (28-38). Στο δεύτερο ημίχρονο θα έπρεπε να δούμε την... αντεπίθεση της Μπάμπεργκ, αλλά οι Ισπανοί ήταν αυτοί που συνέχισαν να διευρύνουν και άλλο την διαφορά, έως το τέλος της 3η περιόδου (41-55).

Τελικά η αντεπίθεση ήρθε από τους γηπεδούχους, που είχαν σε πολύ καλή ημέρα για άλλο ένα παιχνίδι, τον Νάχμπαρ (17 πόντους, 3/6 δίπ., 3/8 τρίπ., 2/3 β.), πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 24-13 στην 4η περιόδο, αλλά να μην είναι αρκετό, για να δώσει στους Γερμανούς την πρώτη τους νίκη, στο Top-16. Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο Ζόραν Ντράγκιτς με 26 πόντους (9/14 δίπ., 8/10 β., 5 ριμπ., 1 ασίστ) σε 33' συμμετοχής.

Με αυτή την επικράτηση η ομάδα του Ρέπεσα, συνεχίζει να ελπίζει για την τέταρτη θέση του ομίλου, με τον Παναθηναϊκό να ταξιδεύει στην Ισπανία έχοντας στις βαλίτσες του, μία παραπάνω νίκη και το συν 6 του πρώτου αγώνα στην Αθήνα. Οι Γερμανοί με το 0-8 πλέον, δείχνουν άδειοι ψυχολογικά και ανήμποροι να φτάσουν στην νίκη γοήτρου...

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 28-38, 41-55, 65-68.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ(Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 5 (1), Νάχμπαρ 17 (3), Τάντα, Νιούμαν, Φόρντ 13, Τζέικομπσεν 4, Μάσεϊ 6 (1), Γκαβέλ 10, Ζιρμπς 5, Ογκίλβι. Γουόλς 5 (1).
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ρέπεσα): Σιμόν, Ουίλιαμς 1, Λίμα 4, Πάνκο 1, Βιντάλ 12 (3), Ουρτασούν 15 (2), Κάλογουεϊ 5(1), Βάσκεζ 4, Ζόριτς 26, Ντράγκιτς.