Τελικός για Γκραν Κανάρια!

Η σταθερή παρουσία της Γκραν Κανάρια μεταξύ των κορυφαίων ομάδων, τόσο εντός όσο κι εκτός συνόρων, συνεχίζεται και μετά την αποχώρηση του Άιτο Ρενέσες. Η ομάδα των Καναρίων Νήσων, έφυγε με το «διπλό» από τη Βιτόρια, χάρη στο τελικό 84-80 με αντίπαλο την Μπασκόνια και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Μπο ΜακΚάλεμπ και Κάιλ Κούριτς, οι οποίοι φαίνεται πως θα είναι οι ηγέτες της στην επόμενη σεζόν.

Ο Κούριτς ήταν τρομερός, έχοντας 24 πόντους, με 7/16 σουτ και 4/9 τρίποντα, κερδίζοντας και τρία ριμπάουντ. Οι 16 πόντοι του

Τορνίκε Σενγκέλια, δεν αρκούσαν στην ομάδα του Σίτο Αλόνσο.

Το πρώτο δεκάλεπτο κινήθηκε σε ισορροπία, με ένα 0-4 των Όλιβερ και Πατσέτσνικς να δίνει «ελαφρύ» προβάδισμα στην Γκραν Κανάρια (13-17). Το συγκρότημα του Λουίς Κασιμίρο, φαινόταν να αξιοποιεί αυτή την υπεροχή, αυξάνοντάς τη κατά τρεις πόντους μέχρι τη λήξη του πρώτου εικοσαλέπτου, με τον Κούριτς να είναι «καυτός» έξω από τη γραμμή των 6.75 και να δείχνει το δρόμο στους υπόλοιπους (25-32).

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε άμεσα και με ένα επιμέρους σκορ 11-2 κατάφεραν να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα, με τον Σενγκέλια να κάνει τη διαφορά (36-34 στο 23'). Μετά από αρκετές εναλλαγές στο «τιμόνι», ο Λουζ θα απαντούσε στον Πλάνινιτς και το τρίτο δεκάλεπτο θα έληγε με 53-53. Η Γκραν Κανάρια ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα σε εκείνο το σημείο και με καλάθι του Κούριτς περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε, πήρε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα, «αέρα» πέντε πόντων (73-78). Στο παιχνίδι βολών που ακολούθησε, ο Κούριτς και ο Μπάεζ ήταν ψύχραιμοι, για να πάρει το σπουδαίο «διπλό» η Γκραν Κανάρια.

Δεκάλεπτα: 13-17, 25-32, 53-53, 80-84

Μπασκόνια (Αλόνσο): Κούνεϊ 15 (3), Βόιτγκμαν 6, Χάνγκα 15, Σεντεκέρσκις, Μπλάζιτς 3, Ντιοπ 6, Τιλί 2, Σενγκέλια 16, Λουζ 5 (1), Λάρκιν 12 (1)

Γκραν Κανάρια (Κασιμίρο): Χέντριξ 7, Όλιβερ 9 (1), Πλάνινιτς 9, ΜακΚάλεμπ 11 (2), Σαλίν 12 (3), Μπάεζ 8, Πατσέτσνικς 2, Ο' Νιλ, Παουλί 2, Ραμπασέδα, Κούριτς 24 (4)