22:59 1/2/2022 - Πηγή: NewsIt

Λάθη, κακές επιλογές και ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε μια “διαστημική” εμφάνιση μέσα στο ΟΑΚΑ και οδήγησε την Μονακό στη νίκη (93-81). Σε κακή βραδιά η άμυνα των “πρασίνων” – Έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση από Τζέρεμι

Έβανς για την ομάδα του Πρίφτη.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε την Μονακό (68-67) στο 33΄, αλλά στη συνέχεια…υποκλίθηκε στο κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς και μοιραία ηττήθηκε με 91-83 στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στη Euroleague (5-16, 17η θέση). Την ίδια στιγμή, οι Μονεγάσκοι βελτίωσαν σε 11-12 το ρεκόρ τους και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής την οκτάδα.

Στα 30 και… κάτι λεπτά που έμεινε στο παρκέ, ο Μάικ Τζέιμς είχε 29 πόντους (με 8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη. Από την ομάδα του Πρίφτη, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Νέντοβιτς και Έβανς με 16 πόντους ο καθένας, με τον Σαντ-Ρος να είχε 15π.

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερα λάθη (13) από ασίστ (11), μόλις 8 στα 24 τρίποντα, ενώ είδε την Μονακό να τον.. προσπερνάει στα ριμπάουντ (26 έναντι 28 των Μονεγάσκων).

Την Πέμπτη (3/2, 22:00), ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» απέναντι στη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Μπαρτσελόνα του Σασούνας Γιασικεβίτσιους.

Το παιχνίδι…

Το ξεκίνημα των δυο ομάδων ήταν αρκετά νευρικό, άστοχο και με λάθη. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός είχε μια ελαφρά πρωτοπορία στο σκορ (5-2). Η Μονακό έδειξε να βγάζει αντίδραση, αλλά το “τριφύλλι” κράτησε τη διαφορά με μπροστάρηδες τους Νέντοβιτς και Γουάιτ. Οι “πράσινοι” βρήκαν καλύτερο ρυθμό στη συνέχεια, αλλά ο Μάικ Τζέιμς δεν τους επέτρεψε να αυξήσουν τη… ψαλίδα. Τελικά, ένα σερί 5 πόντων του Κασελάκη, ένα τρίποντο του Λι από τα 8 μέτρα (!) αλλά και ένα σουτ του Μέικον έφτιαξαν το 27-19 της πρώτης περιόδου.

Classic @TheNatural_05.#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/5cgoZq8372

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) February 1, 2022

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο πηγαίνοντας καλά στα ριμπάουντ και κάνοντας ένα σερί 9-0, που τους έφερε μπροστά στο σκορ (27-28). Μια βολή του Νέντιβιτς “έσπασε” την αστοχία των “πρασίνων”, αλλά… μέχρι εκεί. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει.. καθαρό μυαλό, έκανε λάθη και συνέχισε να μην πηγαίνει καλά στα ριμπάουντ. Τζέιμς και Νέντοβιτς πήραν το “όπλο” τους στη συνέχεια, αλλά οι “πράσινοι” συνέχισαν να είναι άστοχοι.

.@nedovic1624 banks it in! +1#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/UXvGlLg765

Η Μονακό έφτασε στη διαφορά στο +10 (45-35), οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” στο φινάλε της περιόδου, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά με τον Μέικον (η διαφορά κατέβηκε στους τρεις πόντους). Οι Τζέιμς και Μέικον, όμως, έστειλαν τους φιλοξενούμενους με ένα +7 στα αποδυτήρια (42-49).

Ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να “επιστρέψει” στην τρίτη περίοδο, αλλά άργησε να βελτιωθεί στον επιθετικό τομέα και στα ριμπάουντ. Η Μονακό έκανε αρχικά τα… στοιχειώδη, αλλά προς το τέλος του δεκαλέπτου δέχθηκε μεγάλη πίεση και ένα σερί 11-0 (ο Έβανς τα πήγε πολύ καλά στις δυο ρακέτες) που έφερε το σκορ στο 57-59. Τελικά, οι Μονεγάσκοι πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους (65-61).

A HUGE follow up slam from @JeremyEvans40 #7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/8W7zUaLNKI

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρήκε πόντους στην 4η περίοδο και περίπου επτά λεπτά πριν τη λήξη του ματς πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (68-67). Η Μονακό όμως βρήκε λύσεις από τον Λι (5 σερί πόντοι). Ακολούθησε το μακρινό τρίποντο του Τζέιμς που ανέβασε τη διαφορά στο + 7 για τους φιλοξενούμενους (75-68). Ο Αμερικανός συνέχισε να σκοράρει, την ώρα που οι “πράσινοι” έβγαλαν και πάλι προβλήματα στο σκοράρισμα, δέχθηκαν συνολικά ένα 13-0, με το σκορ να γράφει τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε 63-80.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν έβγαλε το… πόδι από το γκάζι κι έτσι οδήγησε εκ του ασφαλούς την Μονακό, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά (91-83 το τελικό σκορ υπέρ της Μονακό).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 10 (4/4 σουτ), Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (7 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (1), Γιόβιτς (0/2 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 6 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 27/41 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ

To άρθρο Euroleague, Παναθηναϊκός – Μονακό 81 – 93: Ο Μάικ Τζέιμς τον «καθάρισε» στο ΟΑΚΑ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Euroleague Παναθηναϊκός – Μονακό 81 93, Μάικ Τζέιμς, ΟΑΚΑ,Euroleague panathinaikos – monako 81 93, maik tzeims, oaka