BCL: Λύγισε ο Προμηθέας κόντρα στη Γαλατασαράι στην Πάτρα

Τη δεύτερη ήττα του στο Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας, ο οποίος υποδέχθηκε τη Γαλατασαράι, το πάλεψε μέχρι τέλους αλλά έχασε με 75-79. Οι δύο ομάδες ήταν στο 1-1 μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές και από τη στιγμή που πάτησαν παρκέ για να αναμετρηθούν άρχισε και ένα πραγματικό ντέρμπι, όπως δείχνει και το 17-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη, οι Τούρκοι άρχισαν σιγά-σιγά να ανοίγουν τη διαφορά και πήγαν και στο +10 (27-37) με τον Πάλμερ Τζούνιορ,
η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως ανασυντάχθηκε και έβγαλε αντίδραση, κλείνοντας στο -2 (38-40) το πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς την πλευρά της Γαλατά… Με αποτελεσματική άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση οι Τούρκοι ξέφυγαν με +13 (48-61) στο 30′, κάνοντας πολύ δύσκολα τα πράγματα για τον Προμηθέα. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Πάτρας μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να τα δώσει όλα για την ανατροπή και λίγο έλειψε να πάρει μια […]
BCL, Λύγισε, Προμηθέας, Γαλατασαράι, Πάτρα,BCL, lygise, promitheas, galatasarai, patra