NBA: Με κορυφαίο τον Αντετοκούνμπο οι Μπακς νίκησαν τους Σίξερς με 90-88

Οι Μιλγουόκι Μπακς άρχισαν με νίκη το πρωτάθλημα του NBA για τη σεζόν 2022-23. Με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (21 πόντους, 13 ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, τρία μπλοκ κι ένα κλέψιμο) νίκησαν με 90-88 στο «Wells Fargo Center» τους Φιλαδέλφεια 76ερς και έγραψαν το 1-0 στο ρεκόρ τους. Οι Μιλγουόκι Μπακς έφτασαν με καθυστέρηση στο γήπεδο εξαιτίας της κυκλοφοριακής συμφόρησης που προκάλεσε η επίσκεψη του
προέδρου των ΗΠΑ, Τζο Μπάιντεν, στην πόλη της Φιλαδέλφεια, αλλά μπήκαν δυναμικά στην πρώτη περίοδο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άνοιξε λογαριασμό με ωραία κίνηση κι έπειτα «μπλόκαρε» τον Τομπάιας Χάρις. Στα πρώτα λεπτά μετρούσε μόλις πέντε πόντους, αλλά έκανε πολλά άλλα πράγματα στο παρκέ καθώς η επίθεση των Μπακς είχε βρει ρυθμό. Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε το αρχικό 12λεπτο με δέκα πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ. Στη δεύτερη περίοδο, οι Σίξερς επέστρεψαν έτοιμοι να… παίξουν. Η άμυνα των Μπακς τους κράτησε μπροστά, ενώ σε μεγάλο μέρος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε στον πάγκο κι αυτό επηρέασε […]