NBA: «Πύραυλος» ο Giannis με 41 πόντους και οι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «εκτόξευσε» τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη με 123-114 επί των Χιούστον Ρόκετς εκτός έδρας στο «Toyota Center». Οι πρωταθλητές του NBA άφησαν πίσω τους την ήττα από τους Μαϊάμι Χιτ και χάρη στους 41 πόντους που πέτυχε ο Έλληνας σούπερ σταρ έφτασαν στο 17-10 στη σεζόν. Τα «ελάφια» χρειάστηκαν από τον Αντετοκούνμπο να κάνει τέτοια εμφάνιση για να σταματήσουν
μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της λίγκας. Οι Χιούστον Ρόκετς παρατάχθηκαν αναζητώντας την 8η συνεχόμενη νίκη τους και στα… μισά του δρόμου τους ματς έμοιαζε πως θα μπορούσαν να τα καταφέρουν. Πήγαν με προβάδισμα επτά πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ωστόσο, οι Μπακς βγήκαν διαφορετικοί στο δεύτερο μέρος. Πρώτα ισορρόπησαν το ματς και στην 4η περίοδο με τον Αντετοκούνμπο να βάζει 15 πόντους επιβλήθηκαν. Οι Μιλγουόκι Μπακς σε όλο το παιχνίδι δεν μπορούσαν να περιορίσουν το σουτ των Ρόκετς από την περιφέρεια (46% ευστοχία από το τρίποντο), αλλά τα κατάφεραν στο τέλος κι έτσι διαμορφώθηκε το επί […]