Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 71-69: Έμειναν «ζωντανοί» οι «μπλαουγκράνα»

Με δύο βολές του Κόρεϊ Χίγκινς ύστερα από αμφισβητούμενο φάουλ του Ταβάρες, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 71-69 ισοφαρίζοντας τους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος σε 1-1. «Classico» με τα… όλα του ήταν το Game 2 των τελικών της Liga Endesa! Είχε ένταση, αγωνία, σασπένς αλλά και… παράπονα στο τέλος του αγώνα! Το ματς κρίθηκε από 2/2 βολές του Κόρεϊ Χϊγκινς στα 27 δευτερόλεπτα πριν
από το τέλος και ενώ είχε προηγηθεί φάουλ του Ταβάρες που σηκώνει… μπόλικη συζήτηση για το τελικό 71-69 της Μπαρτσελόνα και το 1-1 στη σειρά. Στο παρκέ του «Palau Blaugrana» έπεφταν… κορμιά! Υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φτάσει στο +8 (65-57) στην 4η και τελευταία περίοδο. Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν, έφεραν το ματς στα ίσια (65-65) με 8-0 σερί και το τελευταίο δίλεπτο εξελίχθηκε σε πραγματικό… γκραν γκινιόλ! Μετά τις βολές του Χίγκινς […]