Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 2-3: Νίκη – θρίλερ με πέναλτι στο φινάλε για την πρωταθλήτρια στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα

Όλα έδειχναν ιδανικά για την Λεβερκούζεν στο πρώτο ημίχρονο της σεζόν, όμως δεν ήταν. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας μπήκε αποφασιστικά στο ματς της πρεμιέρας με την Γκλάντμπαχ και -πράγματι- επιβεβαίωσε την ισχύ της αλλά και τον τίτλο του φαβορί στο ματς με ισχυρό 2-0 στο ημίχρονο. Μόλις στο 12′ ο Τσάκα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο με εξαιρετικό σουτ από μακρινή απόσταση, ενώ στο 38′ ο Βιρτς, ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή, μετά από επιθετική προσπάθεια διαρκείας της ομάδας του, και έστειλε την μπάλα στην δεξιά
πλευρά της εστίας της Γκλάντμπαχ. Στην επανάληψη η Μπορούσια βγήκε μπροστά, έκανε φάσεις και οι προσπάθειά της ευοδώθηκε στο 60′ όταν ο Νίκο Ελβεντί πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο σουτ μείωσε σε 2-1.Η Γκλάντμπαχ κυνήγησε την ισοφάριση, και την πέτυχε στο 85 με τον Κλάντιστ που βρήκε κενό χώρο μέσα στην περιοχή, πήρε την πάσα του Στόγκερ, και έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία […]
Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 2-3, Νίκη –, Μπουντεσλίγκα,gklantbach-leverkouzen 2-3, niki –, bountesligka