Πάτησε κορυφή η ΑΕΚ που επικράτησε 2-0 του Βόλου – Ντεμπούτο με γκολ για τον Πιερό

Στην κορυφή της Super League ανέβηκε η ΑΕΚ, επικρατώντας 2-0 του Βόλου σε ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η αναμέτρηση έγινε στην OPAP Arena και τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Πιερό (22΄), Κοϊτά (62΄). H
Ένωση μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς, απειλώντας άμεσα με σουτ του Κοϊτά στο 3΄ («έξυσε» το δοκάρι) και του Πινέδα στο 11′ (έξοχη απόκρουση του Κόβατς). Στο 22ο λεπτό πήρε αυτό που δικαιωματικά της άξιζε όταν ο Ρότα σέντραρε από δεξιά και ο Φράντζι Πιερό με δυνατή κεφαλιά σκόραρε στο ντεμπούτο του με τον «Δικέφαλο». Ο Αϊτινός ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, καλύπτοντας το κενό του Λιβάι Γκαρσία ο οποίος για ακόμα μία φορά έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων. Από το γκολ και μετά ο Βόλος βελτίωσε την εικόνα του και ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ισορρόπησε το παιχνίδι. Η μεγάλη ευκαιρία του δημιουργήθηκε στο 44΄ όταν ο Φεράρι με μπαλιά ακριβείας βρήκε στην περιοχή τον Μεντιέτα, […]
Πάτησε, ΑΕΚ, 2-0, Βόλου – Ντεμπούτο, Πιερό,patise, aek, 2-0, volou – ntebouto, piero