Σλοβενία – Δανία 1-1: Πήρε φωτιά ο όμιλος με το «καλημέρα»

Ο Έρικσεν επέστρεψε με γκολ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και έδωσε το προβάδισμα στη Δανία, η Σλοβενία όμως ισοφάρισε με τον Γιάνζα και το τελικό 1-1 έβαλε φωτιά στον 3ο όμιλο του Euro 2024, στον οποίο συμμετέχουν και οι Αγγλία και Σερβία. Από τα πρώτα λεπτά οι Δανοί πατούσαν καλύτερα, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθούσαν να πιέσουν με στόχο το γρήγορο γκολ
και τελικά όντως το πέτυχαν. Και το πέτυχαν με τον παίκτη που έπρεπε να σκοράρει, τον Έρικσεν, ο οποίος στο 17ο λεπτό τελείωσε σωστά τη φάση μετά το υπέροχο τακουνάκι του Βιντ, ανοίγοντας το σκορ (0-1) 1.100 μέρες μετά την ανακοπή καρδιάς που είχε πάθει στο προηγούμενο Euro. Από εκεί και πέρα, η Σλοβενία, όπως αναμενόταν, πήρε μέτρα στο γήπεδο και βγήκε μπροστά με στόχο την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρει να πλησιάσει σε αυτή στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο η απόδοσή της δεν ήταν καλή και παρά τις προσπάθειές της πάντα κάτι γινόταν λάθος, με αποτέλεσμα […]
Σλοβενία – Δανία 1-1, Πήρε,slovenia – dania 1-1, pire