Ανόρθωση - ΠΑΟΚ 30-24: Έκανε εφιαλτικό κλείσιμο και τρέχει για την πρόκριση

Στη Λάρνακα ο ΠΑΟΚ έχασε με 30-24 από την Ανόρθωση, η οποία πλέον είναι το φαβορί της πρόκρισης με τον Δικέφαλο του Βορρά να ψάχνει στην αυριανή (26/10, 20:00) ρεβάνς μία μεγάλη ανατροπή.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος παρότι δεν ξεκίνησαν καλά με την Ανόρθωση να προηγείται 6-1 (10’) και 14-9 (25΄), κατάφεραν να μειώσουν σε 15-13 (ημίχρονο) και στο β’ μέρος να ισοφαρίσουν 18-18 (38’) με τον Κ. Κουκμίση.

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ λίγο αργότερα (44’) πέρασε και μπροστά στο σκορ

(20-21) με τον Μπάτζιο και επιμέρους σκορ 8-3. Ωστόσο η Κυπριακή ομάδα στο φινάλε του αγώνα κατάφερε να πάρει τη νίκη και τη διαφορά με σερί 6-0, μετατρέποντας το 24-24 (51’) σε 30-24, με τους "ασπρόμαυρους" να μένουν χωρίς γκολ για εννέα λεπτά.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ευσταθιάδης): Κωστακίδης 3, Γουργούμης, Λωνίδου, Μπακατσέλος, Αργυρού 4, Νούγκοβιτς, Μπέζερ, Κάμπαρ, Τσαναξίδης 2, Αντάμοβιτς 3, Μπούντιτς 4, Καιμακάμης 2, Χαραλάμπους, Μούγιτς 6, Φεσίας, Σεϊρεκίδης 6.

ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης, Ιωάννου 7, Κ. Κουκμίσης 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 2, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 2

Διαιτητές: Μπόσνιακ- Μάριτς (Βοσνία), Παρατηρητής: Μπεκίρι (Κόσσοβο), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 2/2-2/2