Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, 1-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, σε ένα επεισοδιακό ματς

20:57 3/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Μόνο ποδοσφαιρικό παιχνίδι δεν θύμιζε η ατμόσφαιρα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, εκεί όπου η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Ετοιμη να εκραγεί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, μερίδα των οργανωμένων οπαδών της, που κινήθηκε απειλητικά
εναντίον των παικτών, στο γκολ που πέτυχε ο Γκερέιρο! Αποδοκιμασίες για τη διοίκηση και την ομάδα και επεισόδια μεταξύ οπαδών και των ΜΑΤ έξω από το γήπεδο, λίγο πριν και μετά το τέλος του αγώνα. Τα "προεόρτια" ξεκίνησαν στο ξενοδοχείο αλλά και στη Νέα Φιλαδέλφεια, ενώ το κλίμα επιδεινώθηκε λίγα λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης. Αρχικά αποδοκιμάστηκε σχεδόν ολόκληρη η 11άδα της ΑΕΚ, ενώ αρκετοί οπαδοί της Ενωσης έμειναν πίσω από το τέρμα του Ιτάνζ, στο κάγκελο της θύρας 35, κάτω από το ρολόι και από τη θύρα που βρισκόταν η Original, ενώ αρκετοί εξ αυτών, πέρασαν μέσα στο γήπεδο, στον στίβο, λίγο μετά το πρώτο 10λεπτο.Ωσεί παρόντες...
Η συνέχεια περιλάμβανε και σιωπηρή διαμαρτυρία, καθώς παρότι στο γήπεδο βρίσκονταν περισσότεροι από 5.000 φίλοι της ΑΕΚ, προτίμησαν να παραμείνουν σιωπηλοί, κάνοντας το ΟΑΚΑ να μοιάζει με... εκκλησία. Ηταν που δεν ήταν έδρα δηλαδή, ήρθε και απόγινε. Μοναδικές εξαιρέσεις οι αποδοκιμασίες προς τη διοίκηση της ΠΑΕ, τις οποίες συνόδευαν βέβαια και αρκετά πανό.Αρρώστεια!
Στα αγωνιστικά, ο Γκερέιρο στο 4` και ο Σκόκο στο 18`, έχασαν ισάριθμες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, σουτάροντας μόλις άουτ στα τετ α τετ με τον Ιτάνζ, που τους παρουσιάστηκαν. Το γκολ ήρθε τελικά στο 33ο λεπτό μετά την ατομική προσπάθεια και την εκτέλεση του Γκερέιρο, ωστόσο λίγο έλειψε να τινάξει το ματς στον αέρα! Κι αυτό γιατί οι κιτρινόμαυροι πήγαν να πανηγυρίσουν στο κόρνερ, την ώρα που μερίδα των οπαδών της ομάδας τους, κινήθηκε με απειλητικές διαθέσεις εναντίον τους!Τελικά τα πράγματα ηρέμησαν με την παρέμβαση των security αλλά και τον πιο ψύχραιμων, με τον Γεωργέα να εκφράζει ανοιχτά τη δυσαρέσκειά του σε αυτήν την κίνηση. Οπως έκανε και ο υπόλοιπος κόσμος που αποδοκίμασε τους ανεγκέφαλους. Δεν είναι τυχαίο πως αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ αποχώρησαν από το γήπεδο, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως η θύρα 15, στην οποία βρίσκονταν και πολλά μικρά παιδιά, άδειασε τελείως!Παραλίγο έμφραγμα
Ο Δικέφαλος θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι στη μοναδική ευκαιρία του Γκερέιρο στο 51`, με τον Μπλάνκο να περιμένει (εις μάτην) σε κενή εστία, ενώ ο Ατρόμητος είχε τις δικές του στιγμές να ισοφαρίσει, στο 52` και στο 61` με τον Καμαρά. Ο τελευταίος νικήθηκε και στις δύο περιπτώσεις από τον Σάχα, που γλίτωσε την ομάδα του και τους οπαδούς της, από το έμφραγμα. Στο 56ο λεπτό, από το γήπεδο αποχώρησε τραυματίας ο - εκ των κορυφαίων - Νταβίντ Ματέος, ο οποίος μάλιστα χειροκροτήθηκε από τον κόσμο.Τι `χες Γιάννη...
Στο 78ο λεπτό περίπου, αρκετοί από τους οπαδούς που βρίσκονταν στη θύρα 35, βγήκαν στον περιβάλλοντα χώρο του σταδίου, ενδεχομένως με κατεύθυνση τα επίσημα, με αποτέλεσμα να συγκρουστούν με τα ΜΑΤ, που ήταν ήδη έξω. Εγινε μάλιστα και εκτεταμένη χρήση χημικών, π