Με 2-1 επικράτησε της Ανόρθωσης ο ΑΠΟΕΛ

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του ΑΠΟΕΛ από το Αντώνης Παπαδόπουλος, όπου επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ και της στέρησε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά της από την 4η ΑΕΚ. Παρόλο που η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα από την προηγούμενη αγωνιστική, συνέχισε τις καλές εμφανίσεις. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό όταν ο Τρισκόφσκι με δυνατό σουτ
έκανε το 1-0.Η Ανόρθωση ισοφάρισε προσωρινά με τον Οκκά στο 25`, αλλά εννέα λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι με δεύτερο προσωπικό τέρμα έγραψε το 2-1.Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν εκ νέου στην επανάληψη, αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί, καθώς στο 62` ο Φοδέρινγχαμ και στο 73` ο Περόνε σημάδεψαν το δοκάρι, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ:
Σάββατο (16/04)
Ομόνοια - ΑΕΚ: 3-0 (31` Μακρίδης, 67` Λούα Λούα, 76` Αλωνεύτης)Κυριακή (17/04)
Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ: 1-2 (25` Οκκάς - 10`, 34` Τρισκόφσκι)Για τις θέσεις 5-8
Για τις θέσεις 5 ως 8, η ΕΝΠ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε στο ΓΣΠ την ΑΕΛ ο Ολυμπιακός Λευκωσίας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Ολυμπιακός Λευκωσίας - ΑΕΛ: 2-1 (36`, 52` Τσιντί - 35` Βάργκας)
ΕΝΠ - Απόλλων Λευκωσίας: 2-1 (9` Μπέρτσιλ, 19` Μέρτακας - 62` Μιρτάκοβιτς)