Ο Μετζανί σκόραρε, η Αλγερία έχασε

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ έκανε η Μπουρκίνα Φάσο, η οποία επιβλήθηκε της Αλγερίας με 3-2. Σκόραρε για τους φιλοξενούμενους ο Καρλ Μετζανί, εύκολη επικράτηση για Ακτή Ελεφαντοστού, που νίκησε τη Σενεγάλη με 3-1Η Μπουρκίνα Φάσο ήταν η ομάδα που χαμογέλασε τελευταία στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία των πλέι οφ της Αφρικής για το Μουντιάλ της Βραζιλίας.Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχασαν και πέναλτι, άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο υπήρχε βροχή από γκολ
Αλγερία κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές με τον Μετζανί να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, όμως, η τρίτη φορά που προηγήθηκε η Μπουρκίνα Φάσο ήταν και η φαρμακερή αφού το πέναλτι του Μπανσέ της έδωσε το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.Να σημειώσουμε πως στην αναμέτρηση της Αλγερίας δεν αγωνίστηκε ούτε ο Τζιμπούρ, ούτε ο Αμπντούν.Την ίδια ώρα, με το ένα πόδι στη Βραζιλία είναι η Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία επικράτησε της Σενεγάλης με 3-0. Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά από τη βούλα ήταν εκείνος που έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη, ενώ η συνέχεια δόθηκε με το αυτογκόλ του Σανέ από προσωπική ενέργεια του Ζερβινιό και τέρμα του Καλού.Οι "ελέφαντες" θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κι άλλα γκολ, αφού δημιούργησαν ευκαιρίες με χαρακτηριστικότερη μία φάση που ο Ζερβινιό πέρασε τον Κουντούλ αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Κακή εικόνα έδειξαν οι φιλοξενούμενοι ανασταλτικά, οι ελπίδες των οποίων αναπτερώθηκαν στην τελευταία φάση του αγώνα όταν ο Σισέ μείωσε σε 3-1.Πρόγραμμα πρώτων αγώνων πλέι οφ ΣάββατοΜπουρκίνα Φάσο - Αλγερία 3-2 (45' Πιτροπά, Ντ. Κονέ 65', 86' Μπανσέ / 50' Φεγκουλί, 69' Μετζανί)Ακτή Ελεφαντοστού - Σενεγάλη 3-1 (5' Ντρογκμπά, 14' Σανέ (αυτ.), 49' Καλού / 96' Παπίς Σισέ) ΚυριακήΑιθιοπία - Νιγηρία  16.00Τυνησία - Καμερούν 20.00 ΤρίτηΓκάνα - Αίγυπτος (19.00)