Ποδαρικό με διπλό ο Αρης, 66-58 τον ΚΑΟΔ

Ο Αρης επικράτησε με 66-58 του ΚΑΟΔ στο κλειστό Δ. Κραχτίδης, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της φετινής Α1 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα.Πελεκάνος (15 π.), Γκίκας (11 π.), Τσακαλέρης (10 π.) και Μποχωρίδης (9 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Αγγέλου, ενώ από το συγκρότημα του Μάρκοβιτς προσπάθησαν οι Χρυσικόπουλος (13 π.), Βον (8 π.) και Πολκ (8 π.).Ο Αρης ξεκίνησε
δυνατά την αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0, ωστόσο στην συνέχεια ο ΚΑΟΔ ισορρόπησε τον αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +1 (18-17). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 4-0 το δεύτερο δεκάλεπτο (22-17), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα διικό τους 8-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με +3 (25-22) στο 15'.Η ομάδα του Μάρκοβιτς αντέδρασε και με ένα γρήγορο 5-0 πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (27-25), το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (33-28).Το συγκρότημα του Αγγέλου ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 16-6, ξέφυγε με πέντε (44-39), ωστόσο οι δραμινοί είχαν για άλλη μία φορά τις απαντήσεις και με ένα δικό τους 6-0 πέρασαν ξανά μπροστά, με 45-44. Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της τρίτης περιόδου, με τον Αρη να πηγαίνει στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με +3 (48-45).Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι, είχαν καλύτερες επιλογές και προηγήθηκαν με +5 (61-56), σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (37').Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Αρης κράτησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος, επικρατώντας με το τελικό 66-58.Τα δεκάλεπτα: 18-17, 15-11, 12-20, 13-18.ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 3, Τσόβιτς 6, Τζόουνς 2, Πολκ 8, Βον 8, Μάρκοβιτς 5 (8 ριμπ.), Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 2, Μπένας, Χρυσικόπουλος 13, Κολοβής. Αρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (7 ριμπ)., Πελεκάνος 15, Γκίκας 11, Τσακαλέρης 10, Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 7, Μούρτος 6, Αθηναίου (δεν έπαιξαν Λαρεντζάκης και Σαρικόπουλος).