ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ | "Δώρο" στον Ολυμπιακό

Η Μπεσίκτας νίκησε με 72-70 τη Σιένα έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τουκτσού Ατσίκ που πέτυχε το τελευταίο καλάθι 1΄΄πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στην Μπεσίκτας και τη Σιένα στο ματς που διεξήχθη για την 12η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκα. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με εξαίρεση ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων που πήρε η Μπεσίκτας 1.30΄ πριν το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τη

Σιένα να παίρνει προβάδισμα με 61-66 3΄πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Κάπου εκεί η Μπεσίκτας ξύπνησε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Τσετίν (17π.) και Μάρκοτα ανέκτησε το προβάδισμα με 67-66.

Τα δεκάλεπτα 18-16, 17-19, 13-18, 24-17

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ, Ακίν 5(1), Βίντμαρ 7, Ατσίκ 17(3), Τσετίν 14(2), Μάρκοτα 3(1), Κρίστοφερ 3(1), Μίναρντ 14(1), Ναλγκά 8, Οζέρ 1

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 19(2), Εζέ 8, Καραρέτο, Ράσιτς, Κανγκούρ 9, Σανικίτζε 2, Ρες 2, Ορτνερ6, Τζάνινγκ 3, Χάκετ 5, Μος 16 (4)