Πάει για τον τίτλο η Μαρσέιγ

Όσο πάει θα παλέψει η Μαρσέιγ για τον τίτλο στη Γαλλία. Η ομάδα του Μπιέλσα συνέτριψε 4-0 τη Λανς στο Παρίσι και σε συνδυασμό με την ήττα της Λιόν έφτασε δύο βαθμούς από την κορυφή.

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 30ης αγωνιστικής η Ολιμπίκ τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς σουτ εντός εστίας. Κινδύνευσε μάλιστα σοβαρά από τους τυπικά γηπεδούχους και χρειάστηκε να επέμβει ο γκολκίπερ Μανταντά για να μην βρεθεί στριμωγμένη στα σχοινιά.Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Στα

38'' από την είσοδό του στο γήπεδο ο Μιτσί Μπατσουαγί (που είχε πάρει στην ανάπαυλα τη θέση του Ζινιάκ) τέλειωσε με περίεργο τρόπο την ασίστ του Παγέ και στο 46' έδωσε προβάδισμα στους Μαρσεγέζους.Από τη στιγμή που ο Λε Μουάν σπατάλησε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, η ομάδα του Μπιέλσα κυριάρχησε. Αν και το δεύτερο γκολ του Βέλγου φορ ακυρώθηκε, στο 67' ο προωθημένος Ρομαό πήρε την επαναφορά και σκόραρε μετά το δοκάρι του Παγέ σε εκτέλεση φάουλ, θέτοντας ισχυρές βάσεις διπλού.Η σφραγίδα μπήκε με το γκολ του Αντρέ Αγιού στο 71'. Ανεξάρτητα από τις αλλαγές του Κομπουαρέ, τίποτα δεν άλλαξε για τη Λανς, πέρα από το γεγονός ότι η Μαρσέιγ έφτασε στο 4-0 με τον Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις. Με τους τρεις βαθμούς δεν έμεινε ζωντανή στη μάχη κατάκτησης του τίτλου.Παρασκευή 20 Μαρτίου 201521:30 Παρί Σεν Ζερμέν - Λοριάν 3-1(4' πέν, 82' πέν, 90+1' Ιμπραχίμοβιτς - 67' Αγιού)Σάββατο 21 Μαρτίου 201517:00 Λιόν - Νις 1-2(56' πέν. Γκοναλόν - 23' Εντουάρντο, 86' πέν. Εϊσερίκ)21:00 Μπαστιά - Γκινγκάμπ 0-021:00 Καέν - Μετς 0-021:00 Εβιάν - Μετς 1-0(85' Ενσικουλού)21:00 Ρεν - Ναντ 0-021:00 Τουλούζ - Μπορντό 2-1(18' Μπεν Γεντέρ, 61' Κανά Μπιγίκ - 28' Ρολάν)Κυριακή 22 Μαρτίου 201515:00 Σεντ Ετιέν - Λιλ 2-0(63', 74' Γκραντέλ)18:00 Ρεμς - Μονακό 1-3(70' Ριγκονάτο - 5' Φαμπίνιο, 14' Μαρσιάλ, 79' Ντιράρ)22:00 Λανς - Μαρσέιγ 0-4(47', 92' Μπατσουαγί, 67' Ρομαό, 72' Αγιού)