Πέμπτη σερί νίκη για τον ΑΠΟΕΛ - Επικράτησε του Απόλλωνα ο Κεραυνός

Νίκες για ΑΠΟΕΛ και Κεραυνό στην 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

ΠΕΜΠΤΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ

Το πέμπτο σερί ροζ φύλλο πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ,

επικρατώντας εντός έδρας της Remedica ΕΝΠ με 67-38, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζούλιαν Νόρφλιτ, με 12 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, που στο 7' είχαν διαφορά δέκα πόντων (12-2), ενώ ο ΑΠΟΕΛ με τρεις βολές του Νόρφλιτ στα τελευταία δευτερόλεπτα έκλεισε με διαφορά 13 πόντων (20-7) την περίοδο.

Με πέντε πόντους στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου από τον Λάντεν, η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε κι άλλο (25-7). Οι «βυσσινί», όμως, αντέδρασαν και στο 18' μείωσαν στο ένα τρίποντο (30-27) μετά το δίποντο του Ρόμπινσον. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμά τους και με το τρίποντο του Κοιλαρά, με τηn λήξη του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στους επτά πόντους (37-30).

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο με τρία σερί τρίποντα του Ηλιάδη και η διαφορά έφθασε τους 16 πόντους (46-30) στο 24', ενώ στο τέλος της περιόδου αυτής μειώθηκε στους 14 (49-35).

Οι γηπεδούχοι, με ένα σερί δέκα πόντων στα αρχικά στάδια του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, άνοιξαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις, ανεβάζοντας τηn διαφορά στους 24 πόντους (59-35).

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, η ομάδα της Λευκωσίας πέτυχε άλλους οκτώ πόντους, ενώ το συγκρότημα του Παραλιμνίου πέτυχε μόνο ένα τρίποντο κι έτσι η διαφορά έφθασε τους 29 πόντους (67-38).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-7, 37-30, 49-35, 67-38

ΑΠΟΕΛ (Βασίλης Φραγκιάς)

Κοιλαράς 3 (1), Παπαμιχαήλ 9 (2), Γκίλμπερτ 14 (2), Νόρφλιτ 12 (2), Λάντεν 9, Ηλιάδης 16, Κούνας, Σέπος 3 (1), Παναγιώτου, Λοϊζίδης, Χατζηκώστα 1

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζη)

Κουμής 2, Στάκι 14 (1), Σολωμού 1, Ίνγκραμ 8 (1), Ρόμπινσον 5, Αντωνίου, Χαραλάμπους, Ανδρέου, Ζαρτίλας, Παπαδόπουλος 2, Πυρίλλης 6

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

Στις νίκες επέστρεψε ο Κεραυνός, κερδίζοντας εντός έδρας τον Απόλλωνα Century 21 με 93-78, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 26 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο 5' ο Απόλλωνας, μετά τηn βολή του Άλλεν, πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (9-17), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Η περίοδος έκλεισε με στενό σκορ, με το τρίποντο του Ραζή στα τελευταία δευτερόλεπτα να ρίχνει τη διαφορά στον έναν πόντο (25-26).

Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε με σερί εννέα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13' ήταν μπροστά στο σκορ με εννέα πόντους (34-26). Η διαφορά έφθασε στους δέκα με το λέι απ του Ροζέλ στο 19', όμως οι τέσσερις πόντοι του Άλλεν πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου την έριξαν στους έξι πόντους (48-42).

Οι «γαλάζιοι» στο 23' πλησίασαν στον έναν πόντο (52-51), μετά από τρίποντο του Μάρκου, όμως μετά από σερί 11 πόντων οι «ερυθροκίτρινοι» άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα του σκορ, και πλέον ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους (63-51) στο 26', ενώ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (68-57).

Οι φιλοξενούμενοι, με τρίποντο του Γκόρντον και δίποντα από τους Γεωργίου και Άλλεν στο 32' μείωσαν σε 68-64, με τον Κεραυνό στο 35', μετά από δύο βολές του Ροζέλ, να ξεφεύγει ξανά με διψήφιο αριθμό πόντων (79-68), ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής με τρίποντο στο 37' ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (86-69).

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ρόρι, μισό λεπτό πριν το τέλος, με τους Στροβολιώτες να παίρνουν την νίκη, με σκορ 93-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 48-42, 68-57, 93-78