Πήρε το διπλό στο Περιστέρι και τερμάτισε 3η η ΑΕΚ

Ακόμα ένα θρίλερ είχαμε μεταξύ του Περιστερίου και της ΑΕΚ για τους μικρούς τελικούς της Basket League, με την ΑΕΚ να περνάει με 83-82 από το Περιστέρι και να παίρνει μαζί της την 3η θέση της βαθμολογίας.

Με πρωταγωνιστές τους

Γιορκ και Χάντερ, η ΑΕΚ απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Περιστέρι (82-83) και έκανε το 3-1 στην σειρά των μικρών τελικών για να κατακτήσει την 3η θέση.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, με την ΑΕΚ να προηγείται με +9 (6-15, 6') και με τους Γιορκ και Χάντερ να πρωταγωνιστούν. Ξανθόπουλος και Σάκοτα έδωσαν επίσης λύσεις, με τους «κιτρινόμαυρους» να μένουν μπροστά στο δεκάλεπτο (18-24, 10'). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ακολούθησε ένας... καταιγισμός τριπόντων, με το Περιστέρι να αντεπιτίθεται (12-6 επιμέρους στα πρώτα πέντε λεπτά) και τον Καράμπελα να ισοφαρίζει με έμμεσο (30-30, 15'). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τον Σκορδίλη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα (36-41, 19'), με τον Βασιλόπουλο να μειώνει με 2/2 βολές (38-41), για το ημίχρονο.

Γκρέι και Βασιλόπουλος έβαλαν ξανά μπροστά το Περιστέρι (43-41, 21') και ο ρυθμός του ματς συνέχιζε να είναι γρήγορος. Ο Κάλαχαν έκανε το 55-51 (28') από τα 6.75μ, αλλά οι Εμπάκουε και Γιαννόπουλος μείωσαν σε 60-59 στο 30'. Ο Γιορκ έδωσε... ανάσα με τα καλάθια του (62-66, 22'), αλλά ο Βασιλόπουλος απείλησε ξανά (69-70, 34'), με τον Σκορδίλη να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (71-70, 35'). Το σκορ συνέχισε να εναλλάσσεται, και ο «καυτός» Βασιλόπουλος (3/4τρ. στην 4η περίοδο) ισοφάρισε σε 82-82, με 25.5'' να απομένουν για την λήξη. Ο Χάντερ έκανε το 82-83 με 1/2 βολές και ο Κάλαχαν αστόχησε από τα 6.75μ στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83.