Σφαλιάρα και για Σίτι

Βαριά ήττα και για την Σίτι από την Σαουθάμπτον με 4-2.

Πολύ άσχημο απόγευμα πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Σαουθάμπτον όπου γνώρισε βαριά ήττα με 4-2, λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Champions League. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 25ο λεπτό με τον Λονγκ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μανέ έκανε το 2-0 "σοκάροντας" την ομάδα του Πελεγκρίνι. Ο Ιχεανάτσο μείωσε σε 2-1, ένα λεπτό πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας

και πάλι ελπίδες στους "Πολίτες".

Ο Μανέ όμως ήταν καταλυτικός στο δεύτερο 45λεπτο. Πέτυχε δύο ακόμη τέρματα στο 57' και στο 68' ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ και έγραψε το 4-1, "κλειδώνοντας" στην ουσία το παιχνίδι για την ομάδα του που δίνει μάχη για έξοδο στην Ευρώπη. Η Σίτι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 με τον καλύτερό της παίκτη στο ματς, τον Ιχεανάτσο, στο 78ο λεπτό. Με το αποτέλεσμα αυτό οι "Πολίτες" έμειναν στην τέταρτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ.

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Φόρσερ, Μαρτίνα, Βαν Ντάικ, Φοντέ, Μπερτράντ, Κλασιέ (59' Ρομέου), Γουανγιάμα, Μανέ, Ντέιβις (73' Βαρντ-Πρόους), Τάντιτς (87' Ροντρίγκες), Λονγκ

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροφ, Νασρί, Φερναντίνιο (60' Ντεμικέλις), Ντελφ (64' Νάβας), Στέρλινγκ, Μπονί, Ιχεανάτσο