21:47 2/2/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αλκμαάρ- Γκρόνινγκεν: 0-1
(Κιρμ 27')

Οδυνηρή ήττα με 1-0 από τη Γκρόνινγκεν γνώρισε η Αλκμαάρ και μάλιστα εντός έδρας.
Η Γκρόνινγκεν αιφνιδίασε την Αλκμαάρ κι άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Κιρμ, ενώ στο 65' αποβλήθηκε ο Ελμ της Αλκμαάρ.

Μπρέντα- Ζβόλε: 3-0
(Μπούις 41' πεν, Γκουντέλι 46', Χαντουίρ 69')

Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η Μπρέντα κόντρα στη Ζβόλε.
Η Μπρέντα άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μπούις στο 41' σε φάση που αποβλήθηκε και ο Μποροέρσε της Ζβόλε.

Η Μπρέντα έκανε το 2-0 στον Γκουντέλι

Ρόντα-Χέρακλες: 3-3
(Μαλκί 1', Περέιρα 57', Ντορντά 90+1' αυτ.- Βεγίνοβιτς 15', 46', Γκουριγέ 41')

Στο 3-3 έμειναν Ρόντα και Χέρακλες σε ένα καταπληκτικό ματς.
Η Ρόντα άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Μαλκί, ενώ στο 15' ο Βεγίνοβιτς έκανε το 1-1. Η Χέρακλες ανέτρεψε το ματς στο 41' με τον Γκουριγέ κι έκανε το 3-1 με τον Βεγίνοβιτς στο 46'. Στο 57' ο Περέιρα μείωσε σε 3-2, ενώ το τελικό 3-3 έκανε ο Ντορντά με αυτογκόλ στο 90+1'

Αϊντχόφεν- Ντεν Χάαγκ: 7-0
(Βαϊνάλντουμ 9', 90', Σουπουσέπα 57' αυτ., Μέρτενς 64', 85', Λενς 66', Λοκάντια 80')

Διασυρμός με 7-0 από την Αϊντχόφεν για την Ντεν Χάαγκ.
Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ με τον Βαϊνάλντουμ στο 9ο λεπτό, ενώ στο 57' έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Σουπουσέπα. Το 3-0 έγινε στο 64' με τον Μέρτενς, ενώ στο 66' ο Λενς έγραψε το 4-0. Ο Λοκάντια έκανε το 5-0 στο 80', με τον Μέρτενς να διαμορφώνει το 6-0 στο 85'. Το τελικό 7-0 έγραψε ο Βαϊνάλντουμ στο 90'