LIGUE 1- 20η Αγωνιστική

Εβιάν-Ρεν: 1-1
(Τόμασον 63'-Ντεπ 66')

Στο 1-1 έμειναν Εβιάν και Ρεν και μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις.

Η Ρεν έχασε πέναλτι με τον Τόιβονεν στο 52ο λεπτό και στο 63' ο Τόμασον έβαλε μπροστά στο σκορ την Εβιάν. Ωστόσο στο 66' ο Ντεπ έφερε στα ίσα το σκορ.

Γκινγκάμπ-Λανς: 2-0
(Μαντανέ 17', Μποβέ 76' πεν.)

Μεγάλη νίκη με 2-0 πέτυχε η Γκινγκάμπ κόντρα στη Λανς.

Η Γκινγκάμπ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Μαντανέ,

Λιλ-Καέν: 1-0
(Φρέι 20')

Μεγάλη νίκη με 1-0 πήρε η Λιλ κόντρα στην Καέν.

Στο 20ο λεπτό ο Φρέι έκανε το 1-0 για τη Λιλ, που στη συνέχεια έμεινε πίσω και κράτησε τη νίκη.

Νις-Λοριάν: 3-1
(Μποτέκ 29' πεν., Μποσετί 60', Εδουάρδο 67'-Ζανό 6')

Μεγάλη νίκη με 3-1 πήρε η Νις κόντρα στη Λοριάν.

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ με τον Ζανό στο 6ο μόλις λεπτό, αλλά στο 29' ο Μποτέκ με πέναλτι έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 60ο λεπτό ο Μποσετί έκανε το 2-1 για τη Νις,

Ρεμς-Σεντ Ετιέν: 1-2
(Κουρτέ 90' αυτ.-Μογιό 44', Χαμουμά 48')

Με το διπλό (2-1) απέδρασε από την έδρα της Ρεμς η Σεντ Ετιέν.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ με τον Μογιό στο 44ο λεπτό και στο 48' ο Χαμουμά έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Κουρτέ στο 90' και στις καθυστερήσεις έχασαν με κόκκινη τον Κοντέ.

Μπαστιά-Παρί Σεν Ζερμέν 4-2
(32' Μπουντεμπούζ, 45' Μοντεστό, 56', 89' Παλμιερί/ 10' Λούκας, 20' Ραμπιό)

Στραβά μπήκε το 2015 για τη Παρί Σεν Ζερμέν καθώς στη Κορσική γνώρισε μεγάλο "κάζο" αφού προηγήθηκε 2-0 αλλά τελικά έχασε 4-2 από τη Μπαστιά με τη πρωταθλήτρια να απομακρύνεται από τη κορυφή και να μην αξιοποιεί την ήττα της πρωτοπόρου Μαρσέιγ.
Μόλις στο 10ο λεπτό ο Καμπαγιέ βρήκε τον Λούκας Μόουρα που από το ύψος της μεγάλης περιοχής κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μπλαν διπλασίασε τα τέρματα της όταν από λάθος της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Παστόρε, μπήκε στη περιοχή, ανακόπηκε αλλά η μπάλα έφτασε στον ξεμαρκάριστο Αντριέν Ραμπιό που με δυνατό σουτ έκανε το 0-2.
Η Μπαστιά κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν στο 32' κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ριάντ Μπουντεμπούζ για το 1-2. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σκόρερ έναν πρώην παίκτη του Ολυμπιακού. Από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Φρανσουά Μοντεστό στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.
Η Παρί μετά το 0-2 υπέστη μπλακ άουτ και στην επανάληψη δέχτηκε άλλα δυο γκολ από τον μπακ της Μπαστιά, τον Ζουλιάν Παλμιερί. Το πρώτο μάλιστα, αυτό με το οποίο έγινε το 3-2, ήταν γκολάρα αφού η άμυνα της Παρί Σεν Ζερμέν έδιωξε τη μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, εκείνη στρώθηκε στον Παλμιερί που με μονοκόμματο σουτ σημάδεψε σωστά για το προβάδισμα της Μπαστιά.
Το... δράμα της Παρί ολοκληρώθηκε στο 89ο λεπτό όταν και πάλι ο Παλμιερί διαμόρφωσε το τελικό 4-2.