Η Μαδρίτη κέρδισε το Champions League!

Ομάδα της Μαδρίτης θα κατακτήσει το φετινό Champions League αφού στο δεύτερο ημιτελικό, η Ατλέτικο κέρδισε στο Λονδίνο την Τσέλσι με 3-1 και πέρασε πανηγυρικά στον τελικό της διοργάνωσης και θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη συντοπίτισσά της Ρεάλ που απέκλεισε τη Μπάγερν.

Σε μια σπουδαία αναμέτρηση στο «Στάμφορντ Μπρίτζ» η Ισπανική ομάδα που είχε αναδειχθεί ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της και ήταν το αουτσάιντερ φιλοδώρησε με τρία γκολ την ομάδα του Μουρίνιο. Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 36’ με τον Φερνάντο Τόρες όμως ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου, η Ατλέτικο ισοφάρισε σε 1-1 με τον Άντριαν. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ισπανική ομάδα πέτυχε δυο ακόμα γκολ με τον Ντιέγκο Κόστα (πεν. 61’) και τον Τουράν στο 72’, γράφοντας το τελικό 3-1.

Να σημειώσουμε πως είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού που δυο ομάδες από την ίδια πόλη συναντούνται στον τελικό!