Στον τελικό του Copa America η Χιλή που νίκησε 2-1 την Παραγουάη

Στον τελικό του Copa America πέρασε η Χιλή, επικρατώντας στον ημιτελικό του Περού με 2-1. Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Χιλής ήταν ο Εντουάρντο Βάργκας, ο οποίς άνοιξε το σκορ στο 42′, ενώ πέτυχε και το νικητήριο γκολ στο 64ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ. Η ομάδα του Περού είχε ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 61ο λεπτό με τον Μεδέλ, όμως μετά το 2-1 δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Θα

πρέπει να σημειωθεί ότι το Περού αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 20ο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς αποβλήθηκε ο Κάρλος Σαμπράνο.

Η Χιλή τώρα περιμένει στον τελικό τον άλλον διεκδικητή του θεσμού, που θα προκύψει από τον αγώνα Αργεντινής-Παραγουάης.

Χιλή: Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Χοσέ Ρόχας, Αλμπορνός (46′ Μένα), Μαρσέλο Ντίας (46′ Νταβίντ Πισάρο), Αράνγκις, Βιδάλ, Βαλδίβια (86′ Φελίπε Γκουτιέρες), Αλέξις Σάντσες, Εντουάρντο Βάργκας.

Περού: Γκαγέσε, Αντβίνκουλα, Σαμπράνο, Άσκουες, Χουάν Μανουέλ Βάργκας, Μπαγιόν, Λομπατόν (73′ Γιοτούν), Κουέβα (27′ Κριστιάν Ράμος), Αντρέ Καρίγιο (73′ Κλαούντιο Πισάρο), Φαρφάν, Γκερέρο.