Μουντιάλ 2014 (4ος όμιλος, 3η αγωνιστική): Κόστα Ρίκα - Αγγλία 0-0

20:59 24/6/2014 - Πηγή: E-Typos
Η Κόστα Ρίκα εξασφάλισε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου του Μουντιάλ αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Αγγλία, που αποχαιρέτησε την διοργάνωση χωρίς νίκη. Πλέον η ομάδα της Λατινικής Αμερικής αναμένει τον αντίπαλο της που θα προκύψει απο τον 3ο όμιλο στον οποίο συμμετέχει η Εθνική μας ομάδα.

Το θέαμα που παρουσίασαν και οι δύο ομάδες ήταν μέτριο αφού η Αγγλία είχε ήδη αποκλειστεί και ήταν αδιάφορη ενώ η Κόστα Ρίκα είχε ήδη προκριθεί στους «16» και της αρκούσε απλά η ισοπαλία για να εξασφαλίσει και την πρώτη θέση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία πάντως του πρώτου ημιχρόνου ήταν για την ομάδα της
Κόστα Ρίκα με τον Μπόρχες να εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή της Αγγλίας αλλά ο Φόστερ ακούμπησε όσο έπρεπε την μπάλα ώστε να την στείλει στο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Αγγλία προσπάθησε να πάρει την νίκη αλλά το σουτ του Στάριτζ μετά από ωραίο 1-2 με τον Γούλσιρ πέρασε άουτ ενώ η λόμπα του Ρούνι στο 80’ εξουδετερώθηκε από τον Κέιλορ Νάβας.

Διαιτητής: Ντζαμέλ Χαϊμουντί (Αλγερία)
Κίτρινες: Γκονσάλες – Μπάρκλεϊ, Λαλάνα

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Πίντο Χόρχε Λουίς): 1.Κέιλορ Νάβας, 16.Κριστιάν Γκαμπόα, 3.Τζιανκάρλο Γκονζάλες, 5.Σέλσο Μπόργκες (78΄ 11΄ Μίκαελ Μπαράντες), 6.Όσκαρ Ντουάρτε, 9.Τζόελ Κάμπελ (65΄ 21. Μάρκο Ουρένια), 10.Μπράιαν Ρουίς, 14. Ράνταλ Μπρένες (59΄ 7.Κριστιάν Μπολάνιος), 15.Τζούνιορ Ντίας, 17.Γιέλτσιν Τεχέντα, 19. Ρόι Μίλερ

ΑΓΓΛΙΑ (Ρόι Χότζσον): 22. Φρέιζερ Φόστερ, 16. Φιλ Τζόουνς, 5. Γκάρι Κέιχιλ, 21. Ρος Μπάρκλεϊ, 20. Ανταμ Λαλάνα (62΄ 19. Ραχίμ Στέρλινγκ), 9. Ντάνιελ Στάριτζ, 12. Κρις Σμόλινγκ, 23. Λουκ Σο, 7. Τζακ Γουίλσιρ (73΄ 4. Στίβεν Τζέραρντ), 9. Ντάνιελ Στάριτζ, 17. Τζέιμς Μίλνερ (76΄ 10. Γουέιν Ρούνι).