Διέσυραν τους Warriors οι Thunder

12:04 23/5/2016 - Πηγή: ΕΡΤ

Με τους Westbrook – Durant να βρίσκονται σε δαιμωνιώδη φόρμα, οι Oklahoma Cuty Thunder συνέτριψαν με 133-105 τους Golden State Warriors, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στους τελικούς της Δύσης του NBA. Οι 133 πόντοι είναι επίδοση ρεκόρ για την ομάδα της Oklahoma στα playoff.

Ο

Kevin Durant ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, σημειώνοντας 33 πόντους με 10/15 σουτ σε 32 μόλις λεπτά, ενώ ο Russell Westbrook είχε 30 πόντους, 12 ασίστ και 8 ριμπάουντ, μία ανάσα από ένα ακόμη triple double.

Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας των Thunder στον αγώνα, είναι ότι η διαφορά άνοιξε στη δεύτερη περίοδο (72-47) κι έφτασε ακόμη και στο +41 (113-72) στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Οι περυσινοί πρωταθλητές από την πλευρά τους απογοήτευσαν, με τον Stephen Curry να σημειώνει 24 πόντους αλλά με 7/17 σουτ και τον Klay Thompson 18 πόντους με 8 στα 19 στα σουτ.

Ο τέταρτος αγώνας θα γίνει και πάλι στην Οκλαχόμα, τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

The post Διέσυραν τους Warriors οι Thunder appeared first on ert.gr.