Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 73-81: Mε ανατροπή οι «Ερυθρόλευκοι» πήραν το κύπελλο

Την κατάκτηση του 10ου Κυπέλλου στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός.

Οι Πειραιώτες νίκησαν τον Παναθηναϊκό στον τελικό με σκορ 73-81 και επέστρεψαν στους εγχώριους τίτλους, καθώς ο τελευταίος είχε σημειωθεί το 2016.

Ο αγώνας

Οι ερυθρόλευκοι γύρισαν από το -12 του 25ου λεπτού χάρη στην άμυνα και τον πάγκο τους. Ο Τόμας Γουόκαπ και ο Σακίλ ΜακΚίσικ μπήκαν στο παρκέ για λόγους ξεκούρασης των βασικών (βλ. Κώστας Σλούκας και Κώστας Παπανικολάου) κι έφεραν τα πάνω κάτω, όντες η βασική αιτία της ανατροπής και της νίκης του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, έμεινε από δυνάμεις και επιλογές στην τελευταία περίοδο του τελικού. Τα επτάμισι λεπτά χωρίς πόντο ήταν καταλυτικά για την πορεία και την έκβαση του αγώνα, με την σπουδαία προσπάθεια του τριφυλλιού για τρεις περιόδους να πηγαίνει στράφη.