«Γονάτισε» το Ρέθυμνο Cretan Kings μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» το Λαύριο

Την πρώτη του ήττα στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» υπέστη το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο έχασε με 73-95 από το Λαύριο Megabolt για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα της Κρήτης αν και ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα στο α’ ημίχρονο, στην επανάληψη είδε τους φιλοξενούμενους να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75μ. και με επιμέρους

16-30 στην γ’ περίοδο «έχτισαν» μία διαφορά 19 πόντων (51-70). Από κει και έπειτα οι Γιαννόπουλος, Ρόμπερτσον και Μέντλοκ προσπάθησαν να επαναφέρουν στο ματς την ομάδα του Ρεθύμνου (69-79), αλλά η ευστοχία του Λαυρίου συνεχίστηκε, παίρνοντας τη νίκη με 73-95.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους, με τους Ρόμπερτσον (17π.) και Μέντλοκ (10π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 9, Χριστοδούλου 8, Μούντι 1, Ρόμπερτσον 17(2), Μέντλοκ 10(2), Κώττας 1, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 19(5), Ράιτ.

Λαύριο Megabolt (Χρήστος Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 5, Γκρέι 25(6), Ουίγκινς 8, Τζόνσον 14, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 6(2), Νίξον 16(3), Μουρ 8(1).